logo yeni

VEKİL EBE VE HEMŞİRELER DİNLENEBİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Açılan bir davada İdare Mahkemesi, vekil ebe ve hemşirelerin de yıllık izin, mazeret izni ve doğum izni gibi Devlet memurlarına tanınan haklardan yararlanması gerektiğine karar verdi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Kayseri'de vekil ebe olarak görev yapan bir üyelerinin, yıllık, mazeret, hastalık, doğum izni ve aylıksız izin istemiyle idareye başvurduğunu; ancak idarenin, vekil ebe ve hemşirelerin izin hakları olmadığı gerekçesi başvuruyu reddettiğini belirtti. Bunun üzerine, Kayseri 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını dile getiren Erözgün, şunları ifade etti:

"İdare Mahkemesi, çalışanların dinlenme hakkının Anayasa'nın 5. maddesi ile teminat altına alındığına ve dinlenme sürelerinin kanunla düzenlendiğine dikkat çekerek verdiği kararında, vekil ebe/hemşire olarak atananların yasada belirtilen süre, rapor vs. koşulları taşımaları kaydıyla, yıllık, mazeret, hastalık ve aylıksız izin haklarından yararlandırılmaları gerektiğine hükmetti. Davalar bireyleri bağladığı için bu haklardan sadece dava açan personel yararlanabiliyor. Bu hakka kavuşmak isteyen her vekil ebe veya hemşirenin aynı yolu izleyerek dava açması gerekiyor. Tüm vekil ebe ve hemşireler bu hususu dikkate alarak bir an önce hukuki süreci başlatmalılar."

haberx

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.