logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI PERSONEL KADROYA GEÇİRİLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel 8Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklarında 2019 yılında personel istihdamına ilişkin hususları da belirleyen 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı, bazı personelin kadroya geçirilmesini de öngörüyor.

17 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan 186 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı eki Genel Yatırım ve Finansman Programına göre, KİT’lerde taşeron firma elemanı olarak çalışanlardan bazıları 2019 yılında işçi kadrosuna geçirilecek.

Kimler kadroya geçirilecek

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan;

-4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler,

-17 Ekim 2018 tarihinden itibaren yılı içerisinde açılacak olan yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava girebilecek,

-Yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında sürekli işçi kadrosuna atanacak.

Kadroya geçirilecek personel sayısı

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanların tamamı 2019 yılında kadroya geçirilmeyecek.

Kadroya geçirileceklerin sayısı, KİT’lere tanınan açıktan ve naklen atama ile ilave atama sayı sınırlaması kapsamındaki kontenjandan, teşebbüslerin talepleri doğrultusunda her bir kamu iktisadi teşebbüsü ve bağlı ortaklığı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek sayıyı aşamayacak.

Buna göre, 2019 yılında kamu iktisadi teşebbüslerine;

**2018 yılında ayrılan personel sayısının (askerlik, özelleştirme kapsamında istihdam fazlası olarak bildirilenler ve 2017/10925 sayılı Bakanlar Kurulu Karan kapsamında işe alınanlardan görevden ayrılanlar hariç) en fazla %75'i kadar personel açıktan ve/veya naklen atanabilecek. Bu kontenjan taşeron personelin kadroya geçirilmesi amacıyla da kullanılabilecek.

**2018 yılında ayrılan personel sayısının (askerlik, özelleştirme kapsamında istihdam fazlası olarak bildirilenler ve 2017/10925 sayılı Bakanlar Kurulu Karan kapsamında işe alınanlardan görevden ayrılanlar hariç) en fazla %50 kadar atama yapılabilecek. Bu kontenjan taşeron personelin kadroya geçirilmesi amacıyla da kullanılabilecek.

Özetle, 2019 yılında kamu iktisadi teşebbüslerine açıktan, naklen ve taşeron personelden atanacakların sayısı en çok, 2018 yılında ayrılan personel sayısının %125'i kadar olabilecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.