logo yeni

MALİYE BAKANLIĞI TELAŞLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve vergi alanında önemli değişiklikler getirmesi beklenen Gelir Vergisi Kanun Taslağında yer alan bazı hükümlerin bugünkü haberlere konu olması, Maliye Bakanlığı’nı açıklama yapmak zorunda bıraktı.

Gelir Vergisi Kanunu Taslağı’na ilişkin olarak bugün basında yer alan haberlerde;

-Memurlar dahil bütün çalışanlar, tıpkı serbest meslek kazancı elde edenler ya da gayrimenkulünü kiraya verenler gibi yıllık kazançları üzerinden yıl sonunda beyanname verecekler.

-Ücretliler yılsonunda Maliye’ye beyanname vererek gerçek kazanç ve giderlerini beyan edecekler.

-Yıl içerisinde elde edilen gelirlerden giderler düştükten sonra geriye kalan gelir çalışanların vergi matrahını oluşturacak. Bu gelir, belirlenen gelir dilimlerine göre yüzde 15’ten yüzde 35’e kadar değişen oranlarda vergilendirilecek.

-Ücretliler her harcamanın karşılığında fiş ve fatura toplayacak. Bunu belgelendiremeyen ücretliler fazladan vergi ödemek zorunda kalacak.

denildi.

Basında yer alan bu açıklamaların yaratması muhtemel tepkilerden çekinen Maliye Bakanlığı, haberlerin doğru olmadığını ve Taslak üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı’nın açıklaması

Maliye Bakanlığı, Bakanlar Kuruluna henüz sunulmamış Gelir VergisiKanun Taslağına ilişkin bugün çıkan ve çıkacak olan haberlerin sadecespekülasyon niteliği taşıyacağını bildirdi.

Açıklamada, Maliye Bakanlığının bir süredir üzerinde çalıştığı Gelir Vergisi Kanun Taslağının EKK'ya sunulduğu, maddeler üzerinde öneriler doğrultusunda teknik çalışmaların halen devam ettiği belirtilerek, “Dolayısıyla Bakanlar Kuruluna henüz sunulmamış Gelir Vergisi Kanun taslağına ilişkin bugün çıkan ve çıkacak olan haberler sadecespekülasyon niteliği taşıyacaktır. Bu çerçevede ilgili Bakan ya da bakanlıklardan resmi bir açıklama gelmediği sürece bu tarz haberlere itibar edilmemelidir. Ayrıca gelir vergisi kanununun taslağına ilişkin çalışmalar tamamlandığında şeffaf bir şekilde kamuoyumuz ile de paylaşılacaktır” denildi.

logo1

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.