logo yeni

İLK KAMU BAŞDENETÇİSİ SEÇİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu başdenetçisi TBMM Genel Kurulunda yapılan 4 üncü oylamada seçilebildi. Daha önceki oylamalarda 3 aday da yeterli oya ulaşamamıştı.

Meclis Genel Kurulu bunun üzerine, dördüncü turda yapılan gizli oylamada, üçüncü turda en çok oy alan Mehmet Nihat Ömeroğlu ve Halime Nuray Turcan arasında seçim yaptı.

Kullanılan 279 oyun 258'ini Mehmet Nihat Ömeroğlu alırken, 14'ünü Halime Nuray Turcan aldı. 2 oy boş çıktı, 5 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Ömeroğlu, Türkiye'nin ilk kamu başdenetçisi oldu.

CHP'li milletvekilleri kamu başdenetçiliği seçimi oylamasına katılmadılar. CHP grup başkanvekili Akif Hamzaçebi Kamu başdenetçiliğine ilişkin yasanın, iktidar partisinin kamu denetçisi ve başdenetçisini belirleme imkanı getirdiğini ifade ederek, "İktidarın, çoğunluğuna dayanarak bu seçimi yapma arzusu kamu başdenetçisi seçimini baştan gölgelemiştir. Böyle bir seçimin doğru olmadığını düşünüyoruz" demişti.

İlk ombudsmanımız Mehmet Nihat Ömeroğlu kimdir?

Antakya'da 1947 yılında doğan Ömeroğlu, Antakya Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında  mezun olan Ömeroğlu, Antakya hakim adayı olarak mesleğe başladı.

Ömeroğlu, sırasıyla Lice, Azdavay, Ulukışla, Enez, Pınarhisar, Gaziantep, Bursa hakimliği ile Adalet Bakanlığı Hukuk ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Ömeroğlu, 2005 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi.

Kamu denetçiliğinin ne olduğu ve kamu personelini nasıl etkileyebileceğini içeren  makalemizi yarın sitemizde bulabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.