logo yeni

SAYIŞTAY NE İŞ YAPMIŞ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sayıştay, denetlediği kurumlara ilişkin hazırlayıp TBMM’ye sunması gereken raporları, yasal zorunluluk olmasına rağmen bu yıl her nedense sunmadı.

Sayıştay görevi gereği tüm genel bütçeli ve özel bütçeli idareleri denetliyor ve hazırladığı raporları13 Eylül’e kadar TBMM ’ye gönderiyor. Şayıştay, denetçileri aracılığıyla kamu kurumlarına ilişkin hazırlattığı 2011 yılı denetim raporlarını ilk kez bu yıl TBMM’ye göndermedi. Gerekçe olarak da, raporların kesinleştirilemediği gösterildi. Bu nedenle de, TBMM kurumların 2011 yılı bütçe harcamaları konusunda bilgi edinemiş oldu.

Sayıştay, 2012 yılında kurumların 2011 yılı harcamalarını değerlendiren 132 rapor hazırladı. Hazırlanan raporlarda yer alan tespitler, ilgili kamu kurumlarına iletildi ve görüşleri alındı.

Bu aşamada aniden gündeme getirilen yasa değişikliğiyle, Sayıştay’ın denetim yetkilerine sınırlama getirildi ve "kamu idarelerinin takdir yetkisini sınırlayacak veya ortadan kaldıracak şekilde rapor düzenleyemeyeceği"ne hükmedildi. Hazırlanmış olan 132 rapor da, yeni mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle TBMM’ye gönderilmedi. 

Konuya ilişkin olarak Sayıştay tarafından yapılan açıklamada “Sonuç olarak 2011 denetimlerine ilişkin hazırlanan taslak raporlar Sayıştay içerisindeki süreçlerden geçerek Sayıştay raporuna dönüşmemiştir. Bu nedenle Sayıştay Başkanlığı’nın parlamentoya sunması ya da herhangi bir kuruma göndermesi gereken süreçleri tamamlanmış, bekleyen herhangi bir Sayıştay raporu bulunmamaktadır” denildi. 

2011 yılına ilişkin denetimlerinden sonuç alınamayan ve göreviyle ilgili olarak TBMM’yi ve dolayısıyla kamuoyunu bilgilendiremeyen Sayıştay’ın, personel sayısı ve kendisine tanınan mali imkanlarıyla bu dönem içerisinde ne yaptığı ile söz konu raporlarda hangi tespitlerin yapılmış olduğu da anlaşılamadı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.