logo yeni

OKULLARDA KILIK KIYAFET SERBEST OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bugün yürürlüğe konulan Yönetmelikle, okullarda kılık ve kıyafat önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren serbest bırakılırken; kız öğrenciler bugünden itibaren bazı okullarda tüm derslerde, bazı okullarda ise Kur'an-ı Kerim derslerinde başörtüsü takabilecek.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usûl ve esaslar yeniden belirlendi. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle, bazı sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetlere serbestlik getirildi.

Buna göre, öğrenciler;

-Okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak.

-Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde, yaş grubu özelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyebilecekler.

-Öğrenim gördükleri programın özelliğine göre atölye, işlik ve laboratuarlarda önlük veya tulum, işyerlerinde ise yapılan işin özelliğine uygun kıyafet giyecek.

-Beden eğitimi ve spor derslerinde eşofman, diğer spor etkinliklerinde ise etkinliğin özelliğine uygun kıyafet giyecek, ancak tek tip eşofman veya spor kıyafeti giymeye zorlanamayacak.

-Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.

-Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinebilecek.

-Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılamayacak.

Kıyafet konusunda getirilen sınırlamalar ise şöyle

Öğrenciler;

-Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamayacak.

-İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemeyecek.

-Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemeyecek.

-Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek.

-Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve bu tür giysileri giyemeyecek.

-Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak, makyaj yapılmayacak, bıyık ve sakal bırakılamayacak. (Başlarını örtebilecekleri belirtilen kız öğrenciler hariç.)

Bu belirlemelere aykırı hareket eden öğrenci ve yöneticiler hakkında ilgili oldukları disiplin hükümleri uygulanacak.

Ne zaman uygulanacak?

Bu kurallar 213-2014 öğretim yılında uygulanmaya başlanacak. Ancak başörtüsü takmaya ilişkin serbestlik bugünden geçerli olacak.

Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında da isterlerse giyebilecekler.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.