logo yeni

ÖĞRETMENLER ATANMA KONUSUNU ABARTMIŞ OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atama ve tayin konularının, Türkiye genelindeki öğretmenlerin yegane gündemi ya da birinci sıradaki gündemi olmaması gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kabul ettiği öğretmenlere yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

''Ne yazık ki son yıllarda öğretmenlik mesleği, bütün kutsiyetinden arındırılarak, yaptıkları son derece hassas vazife göz ardı edilerek çok farklı meseleler üzerinden ülke gündeminde yer alıyor. Bakıyorsunuz öğretmenlik sadece atama meselesiyle gündemde tutuluyor. Bakıyorsunuz öğretmenlik mesleği sadece tayin meseleleriyle ülke gündeminde tutuluyor. Öğretmenliğin sadece atama, sadece tayin mevzularıyla gündeme gelmesi, sadece bu konular üzerinden konuşulması ne yazık ki tüm öğretmenlerimiz için çok ciddi bir haksızlık teşkil ediyor.

Atama ve tayin konuları, Türkiye genelindeki tüm öğretmenlerimizin yegane gündemi ya da birinci sıradaki gündemi olmamalı. Bazı öğretmenlerimizin sorunlarının tüm öğretmenlerimize şamil edilmesi, öğretmenlik mesleğinin merkez meselelerinin ne yazık ki arka planda kalmasına yol açıyor.''


ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Konuşmasında öğretmen maaşlarına da değinen başbakan; göreve yeni başlayan bir öğretmen 2002 yılında 470 lira maaş alırken, 1 Temmuz 2012 itibarıyla bu maaşın bin 769 liraya yükseldiğini; aynı öğretmenin 2002 yılında ayda 60 saat karşılığı ek ders ücreti 165 lirayken, 1 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla bunun 507 liraya yükseldiğini; 2002 yılında ek ders ücretiyle birlikte toplam 635 lira alan öğretmenin eline 2012 yılında 2 bin 276 lira geçmeye başladığını belirtti.

2002-2003 eğitim-öğretim yılında 175 lira olan eğitim-öğretim hazırlık ödeneğinin, 2012-2013 yılında 700 liraya yükseldiğini de anlatan Başbakan Erdoğan; ''Öğretmenlerimizi lojman, sosyal tesis, hizmet içi eğitimlerle sosyal noktada sürekli destekledik ve destekliyoruz. Son yıllarda verdiğimiz bir talimatla, özellikle Güneydoğu ve Doğu illerinde lojman sorununun süratle telafisi noktasında adımlar atmaya başladık. Oradaki öğretmen kardeşlerimize lojman temin edeceğiz ve TOKİ ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde de bu lojmanlar yapılıyor. Bu lojmanların güvenlikli olması noktasında adımlarımızı atıyoruz.'' dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.