logo yeni

MECLİSE TOPLU DİLEKÇE İMKANI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

TBMM'ye elektronik ortamda dilekçe verme imkanı sunan e-dilekçe imkanı daha da geliştiriliyor.

TBMM'nin web sayfasında yer alan e-dilekçe yolu ile meclise elektronik ortamda dilekçe gönderme yolu açılmıştı. https://edilekce.tbmm.gov.tr/ adresinden kayıt olarak gönderilen e-dilekçeleri, kayıtlı kullanıcılar internet üzerinden görebilecek. Böylelikle kayıtlı kullanıcılar, sistemdeki dilekçelerden herhangi birinin içeriğine katılarak, bu dilekçelere elektronik imza atabilecekler.

Kırtasiye masraflarını ve bürokrasiyi azaltması düşünülen bu yol ile toplu dilekçelerin çok daha kolay bir şekilde, Meclis dilekçe komisyonuna iletimesi mümkün olacak.

Sistemi kullanmak için TBMM sitesinden kimlik, nüfus bilgileri ve cep telefonu numarası gibi bilgilerle kayıt olunması gerekiyor.

Ayrıca Dilekçe komisyonu; 

• Belli bir konuyu ihtiva etmeyen, talep* ve şikâyeti içermeyen, anlaşılabilir olmayan,

• Kişinin Adı Soyadı, İmzası ve (İkametgâh veya İş ) adresi bulunmayan,

• Yeni bir kanunu veya bir kanun değişikliğini gerektiren,

• Çözümü salt yargı organı kararına bağlı olan veya konuya ilişkin yargı mercileri tarafından verilmiş bir karar bulunan veya bu mercilerce yürütülmekte olan soruşturma veya kovuşturma bulunan,

• İdari başvuru yollarının yeterince tüketilmediği,

dilekçeleri esastan görüşmüyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.