logo yeni

TUİK'İN RAKAMLARINA MÜDAHALE ETMEDİM

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kalkınma Bakanı Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Tuik'in Rakamlarına Müdahale Etmedim

TÜİK'in bağımsız bir kuruluş olduğuna değinen Yılmaz, ''Bir kurumun bağımsız olması demek ayrı bir devlet gibi olması demek değil. Elbette her kurum Türkiye Cumhuriyeti'nin bir kurumu ve belli bir bakanlıkla ilişkili görev yapar. Ama ben bugüne kadar bakan olarak söylüyorum, TÜİK'in hiçbir operasyonel işine müdahale etmiş değilim, hiçbir rakamını yayınlanmadan önce görmüş, bakmış değilim. TÜİK'in genel önceliklerini, politikalarını hükümetimiz ve bakan olarak da ben belirlemek durumundayım. Genel politikaları belirlemekle istatistik üretim sürecindeki bağımsızlığı birbirine karıştırmamak lazım. Merkez Bankası için de aynı hataya düşüyoruz. Bunlar operasyonal bağımsızlıktır, hedef bağımsızlığı değildir'' diye konuştu. 

Hesaplama Yönteminde Değişiklik

TÜİK'in hesaplama yönteminde hiçbir değişiklik yapılmadığını, yeni dönemde değişiklik yapmayı düşündüklerini dile getiren Yılmaz, değişiklik olduğu zamanda geriye dönük bunu yansıttıklarını söyledi.

Uzman Yardımcısı Alımı

Yılmaz, bugüne kadar alınan 160 uzman yardımcısının ihtiyacı tam karşılamadığını belirterek, 80 uzman yardımcısı daha almayı düşündüklerini söyledi.

Üç Aylık İş Arama Süresi 4 Haftaya Çekilecek
 
TÜİK tarafından yürütülen işgücü piyasasına yönelik, istihdam edilenler ve işsizlere ilişkin istatistiklerin temel veri kaynağını oluşturan Hanehalkı İşgücü Araştırması'nın, 2000 yılından beri her ayın ilk haftası referans dönemi alınarak uygulandığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
 
''Eurostat'ın bu konudaki tavsiyeleri doğrultusunda 2014 yılından itibaren sürekli ankete geçilecek ve yılın 52 haftasında söz konusu anket uygulanacak. Böylece daha hassas bir ölçüm ve AB ülkeleri ile tam uyum sağlanmış olacak. Ayrıca, işsizlerin iş arama kriterinde kullanılan üç aylık iş arama süresi, yine Eurostat'ın bu konudaki tavsiyeleri dikkate alınarak dört haftaya çekilecek. Bu kapsamda, yeni uygulamanın geçmiş seri ile karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla, 2013 yılı boyunca mevcut Hanehalkı İşgücü Anketi ile sürekli anketin pilot uygulaması eş zamanlı yapılacak. İşgücü göstergeleri, sürekli anket uygulaması, son kriterler dikkate alınarak 15 Nisan 2014 tarihinde açıklanmaya başlanacak ve zaman serileri geriye dönük revize edilecek.''

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.