logo yeni

CHP MİLLETVEKİLİNDEN SGK İZMİR İL MÜDÜRLÜĞÜYLE İLGİLİ İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e SGK İzmir İl Müdürlüğüyle ilgili ilginç iddialar içeren yazılı sorusunu  yöneltti.

Yazılı soruda Erdal Aksünger Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğüne bağlı Konak Sosyal Güvenlik Merkezi yetkililerinin yönetmeliklere aykırı olarak yaptıkları uygulamalar nedeniyle çalışanların zor durumda kaldığını iddia etti.

Yazılı soru da Aksünger Faruk Çelik' e şu soruları yöneltti:

1.Sosyal Güvenlik Kurumu, İzmir İl Müdürlüğü’ne bağlı Konak Sosyal Güvenlik Merkezi’nde mesleklerinde staj görmek üzere gelen ve çoğu 18 yaşından küçük olan öğrencilere, memur şifresi kullandırılarak emekli etme (maaş bağlama) işlemi yaptırılmakta mıdır? Son iki yıldır başkalarına şifrelerini kullandırdığı için kaç memur hakkında soruşturma açılmış ve soruşturma sonucu ne olmuştur?

2. Konak SGM tarafından gerçekleştirilen BAĞ-KUR tefkifat işlemleri 20 stajyer öğrenciden oluşan bir servis tarafından mı yapılmaktadır?

3. Yapılan yasa dışılıklardan sonuçlarından korunmak için Konak SGMMüdürü Vekili tüm yetkilerini Müdür Yardımcıları ve şeflere devredilmiş midir?

4.Taşıt Kanunu, Maliye Bakanlığı Personel Servislerine ilişkin mevzuatı ve harcırah kanunu yok sayılarak İzmir ile Ödemiş, Bergama, Tire, Çeşme Sosyal Güvenlik Merkezleri arasında personel taşıma amacıyla fahiş bedelle araç kiralaması yapılmış mıdır? Bu araç için Müdürlük aylık ne kadar bedel ödemektedir? Bu uygulamanın yasadışı olduğu bilindiği için II Müdürlüğü tarafından bu araçlar için usulsüz olarak günlük evrak taşıma görevlendirmesi yapılmakta midir? Yüklenici firmaya bir yıl içinde ödenen toplam kiralama bedeli ne kadardır?

5. Bu kiralamalara ilişkin olarak Sayıştay Denetçileri tarafından bir tespit yapılmış mıdır? Buradan oluşan kamu zararını örtbas etmek için bu Müdürlüklerde görevlendirilen memur personelden harcırahlar geri istenmiş midir?

6. İzmir İl Müdürlüğü’nde görevli İl Müdür yardımcıları evlerinden görev yerlerine servis araçları ile giderken, daha alt bir görevde olan Konak SCM Müdür Vekili Kurumun resmi hizmetlerinde kullanılması için kiralanan 35 HA 2009 plakalı aracı şoförüyle birlikte makam aracı olarak kullanmakta mıdır? Bu aracın aylık kiralama ve akaryakıt gideri ne kadardır? Resmiyette bu gider hangi kalemde gösterilmektedir?

7. İzmir İl Müdürlüğü’ne 2012 yılı ikram ve ağırlama ödeneği ne kadar tahsis edilmiştir, bunun ilk altı ayda ne kadarlık kısmı, nerelerde kullanılmıştır?

8. Son üç yılda kaç personele mesaiye geç kaldığı için disiplin cezası verilmiştir? Resmi hizmet aracını makam aracı olarak kullandığı ve hergün mesaiye saat 9.00’dan önce gelmediği iddia edilen Konak SGM Müdürü hakkında, İl Müdürlüğü tarafından herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? 

9. Sayıştay Denetçileri tarafından yapılan incelemeler sonucunda oluşturulan ön raporda; İl Müdürlüğü yöneticilerinin sebep olduğu kamu zararı ne kadardır? Bu zararları oluşturan harcama kalemleri nelerdir?

10 Sosyal Güvenlik Kurumu, İzmir İl Müdürlüğü ve Konak Sosyal Güvenlik Merkezi yetkilileri hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?  

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.