logo yeni

MALİYEDEKİ KAST SİSTEMİNİ AŞANA KADAR 6 YIL MÜCADELE VERDİM

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın Eskişehir Yolu üzerindeki Eğitim Merkezi ve Yeni Hizmet Binası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte açılışı gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, daha sonra yeni hizmet binasına geçerek burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında, geçmişte Maliye Bakanlığında 4 ayrı birim olduğunu hatırlatarak bürokratik oligarşiyle nasıl mücadele ettiğini de anlatan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

"Yani denetim dediğimiz zaman 4 tane birim maliye camiamızın içinde adeta kendilerine ait bir kast sistemi oluşturmuşlardı. Bunu aşana kadar ben 6 yıl mücadele verdim. Bakın, 6 yıl. Kendi arkadaşlarım dahi zaman zaman bu işte karşıma çıktılar. Tabii hiçbirine inanmıyordum, inandığım tek şey vardı, burada bu iş tek başlı yürürse netice alırız, tek başlı yürürse bereket olur. Bir de bu camianın içine bizim birlikteliği, beraberliği, kardeşliği getirmek lazım" dedi.

DENETMEN SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Ayrıca, Başbakan Erdoğan, 4 bin 800 olan şu anki denetçi sayısının yeterli olmadığını, bunun en az 10.000'e çıkarılması gerektiğini belirterek, sağlıklı bir denetim mekanizmasının gerçekleştirilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, “Vergi verenlerin yüzde 85'ini kimler oluşturuyor diye baktığımızda bunlar malumunuzdur. Ama bunlar sağlıklı denetleniyor mu, sağlıklı denetlendiğine ben inanmıyorum. Daha sağlıklı denetlenir hale getirmemiz lazım. Sağlıklı denetlenir hale getireceğiz ki ülkemiz de bundan hakkını alsın” diye konuştu.

"EN BÜYÜK KATLİAM BÜROKRATİK OLİGARŞİDİR"

Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Sizler inanıyorum ki bürokratik oligarşiyi de kıracaksınız arkadaşlar. Dünyada en büyük katliam, bürokratik oligarşidir. Bu bürokratik oligarşiyi sizler pratik yaklaşımlarla çözeceksiniz. Statükoya asla mahkum olmayacaksınız. Statüko otokratik bir yapıdır ekonominin içinde. Bunu yıkmamız lazım. Milletimiz için bunu yıkmamız lazım. Ve bu oligarşi bir felakettir, milletlerin felaketidir. Bunu hep birlikte yıkmamız lazım. Yani biz koltuğumuza oturduğumuz zaman burada birilerinin saltanatını sürdüreceğiz diye değil, tam aksine biz buralarda ‘milletime ne sağlarım, devletime ne sağlarım’ bunun hesabı içinde bunu yapmamız lazım.

Pratik olarak hemen tık tık tık işi bitirip gerekli olan yere havale etmemiz lazım. ‘Bugün git, yarın gel’, artık bunların bizim kitabımızda yerinin olmaması lazım. Tam aksine hemen bakıp gözden geçirdikten sonra o anda bu iş bitiyorsa o anda bitir, kendisine teslim et. Çünkü ‘bugün git, yarın gel’ özgüveni de bitiriyor. Girişimcinin, yatırımcının hepsinin özgüvenini bitiriyor. Ama ben size inanıyorum, inşallah sizler bunu yıkacaksınız ve hep birlikte bunu yıkacağız ve ülkemizi 2023’te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içerisinde güçlü bir Türkiye olarak meydana getireceğiz.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.