logo yeni

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER DE GÜN YAPACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifiyle, he yıl 23 Kasım gününün "atanamayan öğretmenler günü" olarak kutlanmasının sağlanması istendi.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, her yılın 23 Kasım gününün "atanamayan öğretmenler günü" olması için kanun teklifi verdi.

"23 Kasım Gününün Atanamayan Öğretmenler Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi"; 23 Kasım Atanamayan Öğretmenler Günü olarak kutlanmasını ve bu günde yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde törenler ve etkinlikler düzenlenmesini ön görüyor.

Teklifin gerekçesinde, "Eğitim fakültelerinden her yıl 40 binden fazla öğretmen adayı mezun olmaktadır. Buna Fen fakültelerini, Edebiyat fakültelerini ve diğer fakülteleri bitirip pedagojik formasyon alarak öğretmen olmayı bekleyenler de eklenirse, her yıl 70 bine yakın öğretmen adayı atanmak için beklemektedir. Bu rakamlar ortaya koymaktadır ki, her yıl ihtiyacın iki katı kadar öğretmen mezun olmaktadır. Gün itibariyla 264 bin üniversiteyi bitirmiş ve öğretmen olabilecek aday, kadro beklemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlarla şu anda 55 bin, önümüzdeki birkaç yıllık süreçte de toplam 126 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Atanamayan öğretmenlerin sorunları her geçen gün çözümsüzlüğe doğru ilerlemektedir. Genç insanların hayatlarının en verimli çağında mesleklerini yapamamaları sadece onların değil, çok büyük bir kesimi eğitim çağında olan nüfusun eğitimi için de kayıptır. Tüm bu süreç göz önüne alındığında, atanamayan öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekmek, toplum tarafından ilgisiz kalınmadığını göstermek, mesleğini yapamayan öğretmenlerin yalnız olmadıklarını ve onları hatırlamak amacıyla bu yasal düzenlemeyi yapmayı uygun görüyoruz." denildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.