logo yeni

ÖZLÜK HAKLARI İÇİN AVUKATLAR DA EYLEM YAPTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamuda çalışan avukatlar, özlük haklarının iyileştirilmesi için Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması eyleminde bulundular.

Maliye Bakanlığı önünde gerçekleşen basın açıklamasında kamu avukatlarına CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ile bazı sendika ve barolar da destek verdi.

Kamu avukatları adına açıklama yapan Songül Beydilli, Devletin kamu avukatları için hiçbir personel gideri bulunmadığını savunarak, ücretlerinin iyileştirilmesinin bütçeye herhangi bir yük getirmeyeceğini iddia etti.

Kamuda 3 bin avukatının görev yaptığını ve sadece 2012 yılında Maliye Bakanlığı'nda Hazine Avukatları lehine hükmedilip tahsil edilmiş olan 20 milyon liranın üzerinde vekalet ücretinin bütçeye gelir olarak kaydedildiğini öne süren Beydilli, ''Eşit işe eşit ücret istiyoruz'' dedi.

Kamu avukatlarının özlük haklarının emsalleriyle aynı seviyeye çıkarılması gerektiğini de belirten Beydilli, ''Onur kırıcı, üvey evlat muamelesini kabul etmiyoruz. Eşitlik ve adalet istiyoruz. Bizler ayrıcalık değil, mesleğimiz ve ifa ettiğimiz kamu görevinin gerektirdiği hakkaniyete uygun ve adil bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz'' dedi.

Beydilli, vekalet ücretleriyle ilgili yıllık 6 bin 800 lira olan limitin, 5 katına çıkarılmasını istediklerini bildirdi.

Hükümeti 2013 yılı bütçe yasasında taleplerini yerine getirmesini istediklerini belirten Beydilli, aksi takdirde demokratik ve meşru mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Acar ise Türkiye'nin hukuk devleti olmaktan hızla uzaklaştığını ve hukukla ilgili birimlerin de bundan zarar gördüğünü öne sürdü.

sondevir

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.