logo yeni

KIDEM TAZMİNATINDAN VAZGEÇMEK OLAĞAN BULUNMADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kişinin tüm haklarından vaz geçerek sebepsiz yere iş sözleşmesini feshetmesi hayatın olağan akışına aykırı bulundu.

7,5 yıl kıdemi olan bir işçinin herhangi bir sebep yokken ve tazminatından vazgeçerek iş sözleşmesini feshetmesini, Yargıtay 9. Hukuk Dairesihayatın olağan akışına aykırı buldu ve işçinin istifa ettiğini öne sürerek haklı fesih nedenini kanıtlayamayan işveren hakkında, işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmedildi.

İş yerinde çalışırken sıcak su dökülmesi nedeniyle ayağı yanan işçinin, izin kullanma isteği üzerine iş sözleşmesinin haksız olarak feshedildiği gerekçesiyle açtığı davada, çalışanın iş kurmak için istifa ettiğini iddia eden işveren kendini haklı göstermeye çalıştı.

Davaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmetti.

Kararda, şu ifadelere yer verildi: “Davalı işveren ise davacının iş kurmak için istifa ettiğini savunmaktadır. Ancak buna ilişkin davacı tarafından verilmiş yazılı belge ibraz edememiştir. Davacının iş yerindeki toplam kıdemi 7 yıl 5 ay 10 gündür. Bu kadar kıdemi bulunan işçinin durup dururken iş sözleşmesini feshetmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Davalı, iş sözleşmesinin davacı işçi tarafından kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmayacak şekilde sona erdirildiğini ispatlayamamıştır. Davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin hüküm altına alınması gerekirken reddi isabetsizdir.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.