logo yeni

FACEBOOK'TAKİ PAYLAŞIMLARA DİKKAT!

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Başbakan aleyhinde basında çıkan haberleri facebook sayfasında paylaşan memur hakkında disiplin cezası uygulandı ve adli para cezasına hükmedildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde basında yer alan haber ve karikatürleri, Facebook’taki sayfasında paylaştığı gerekçesiyle

hakkında disiplin cezası ve tayin uygulamaları yapılan, Zonguldak PTT personeli İbrahim Damatoğlu’na, "Kamu görevlisine hakaret" suçunu ilediği gerekçesiyle ayrıca 6080.-TL adli para cezası uygulandı.

Damatoğlu disiplin soruşturmaları dışında, ‘Başbakan’a hakaret’ suçlamasıyla da yargılanıyordu. Zonguldak 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kendini savunan Damatoğlu; "Facebook sayfamdaki Hitler benzetmesi başka bir gazetenin fotoğrafı olup, benim gazete haberinde beğendiğim bir şeydir. Benim ürettiğim bir şey değildir. Ulusal basında çıkan haberlerdir. ‘Katillerin ve hırsızların Başbakanı’ bölümü ise Fidel Castro’nun sözüdür. Benim ürettiğim bir şey değildir. Hakaret ve kötü söz paylaşımım yoktur. 22 yıllık devlet memuruyum. Devlet büyüklerine kötü bir şey yazmadım. Sadece muhalif basında çıkan yazıları paylaştım.”dedi.

Kamu görevlisine hakaret Mahkeme heyeti, ’Kamu görevlisine hakaret’ suçunu işlediği kanaatine vardığı sanık Damatoğlu’na, 6080.-TL adli para cezası verdi. Sanığın geçmişini ve sabıkasız olmasını göz önüne alan mahkeme, bir daha suç işlemeyeceği yönünde heyet üzerinde oluşan kanaat nedeniyle de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İbrahim Damatoğlu; Neyzen Tevfik, Can Yücel, Fidel Castro, Che Guavera gibi isimlerin şiirlerini ve sözlerini Facebook’ta paylaşmış ve bazı köşe yazarlarının Başbakanı ve hükümeti eleştiren haberlerini de kendi sayfasında paylaşıma açmıştı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.