logo yeni

2017 YILI ASGARİ ÜCRETİNİN BELİRLENMESİ 4. TOPLANTIYA KALDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asgari ucretİşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017 yılına ilişkin asgari ücret rakamını belirlemek amacıyla 3. toplantısını dün yaptı.

2017 yılında uygulanacak Asgari Ücreti belirlemek için ilk toplantısını 6 Aralık ve ikinci toplantısını da 12 Aralık’ta yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantısını da dün yaptı. Asgari ücret rakamının netleştirilemediği bu toplantı sonrası, gözler Komisyonun 29 Aralık 2016 tarihinde yapacağı dördüncü toplantıya çevrildi.

Asgari ücret genellikle dördüncü toplantıda belirleniyor

Asgari ücretin belirlemek amacıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından kaç toplantı yapılacağı konusunda herhangi bir belirleme bulunmuyor. Asgari ücret rakamı, ilk toplantıda belirlenebileceği gibi sayısız toplantılar neticesinde de belirlenebilir. Ancak geçmiş yıllara bakıldığında, asgari ücretin genellikle dördüncü toplantıda belirlendiği görülmektedir. Geçmiş yıllardaki toplantı sayıları için tıklayınız …

Dün yaptığı üçüncü toplantından da asgari ücret rakamı çıkmayan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, önümüzdeki hafta Perşembe günü yapacağı dördüncü toplantıda asgari ücret rakamını belirlemesi bekleniyor.

Asgari ücret rakamı

Halen (2016 yılının tamamı için) brüt 1647 TL olan asgari ücretin, yılın tamamında ya da altışar aylık dönemler itibariyle 2017 yılı için ne kadar olacağı, Asgari Ücret Tespit komisyonunun bu konuda vereceği kararla belli olacak.

Asgari ücret miktarındaki artış, kamu görevlilerinin aylık net ücretlerinde de artışa neden olacak ve artışın miktarı ise 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olacak asgari ücret rakamına göre netlik kazanacak.  Asgari ücrete 1 Ocak’tan sonraki tarihlerden geçerli olarak yapılacak artışlar ise kamu görevlilerinin maaşını etkilemeyecek. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.