logo yeni

15 TEMMUZ SONRASI YAPILAN BİREYSEL BAŞVURULAR 40 BİNİ AŞTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa mahkemesiİstanbul’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü ARSLAN, bireysel başvuruların 40 binden fazlasının 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan tedbirlere ilişkin olduğunu belirtti.

Konuşmasında, Anayasa Mahkemelerinin varlık nedeninin anayasal hak ve özgürlükleri korumak olduğunu ve Türkiye'de bireysel başvuru uygulamasının 2012 yılından itibaren başladığını belirten ARSLAN, Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurulara ilişkin bazı bilgiler de verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü ARSLAN, konuyla ilgili olarak “2012'den bugüne toplam başvuru sayısı bugün itibariye 112 bin 14 olarak gerçekleşti. İspanya, Almanya gibi bireysel başvuruyu yıllar önce benimsemiş ülkelerin tecrübesini düşündüğümüzde bu gerçekten çok yüksek bir rakam. Bunun yaklaşık 45 binini Anayasa Mahkemesi sonuçlandırmış durumda. Derdest olarak Anayasa Mahkemesinin önünde bekleyen bireysel başvuru sayısı 67 bin 434. Bu arada dikkat çeken husus bu başvuruların 40 binden fazlasının 15 Temmuz sonrası ilan edilen olağanüstü hal kapsamında alınan tedbirler karşısında yapılmış olması. Bu 40 bin sayısı gerçekten çok yüksek çünkü ortalama olarak Anayasa Mahkemesi yılda 20 bin başvuru alıyor. Bu demektir ki, 2014 ve 2015 yıllarında yapılan toplam başvuru kadar son iki ayda bireysel başvuru almış durumdayız." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.