logo yeni

FETÖ İLE MÜCADELEDE, HAKİM VE SAVCILAR MİLLETİMİZ KADAR CESUR OLMALI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

recep tayyip erdoganCumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, milletimizin gönlünde adeta felç meydana getiren FETÖ’cü hakim ve savcıların adalet anlayışının değişebilmesi için bunların cezalandırılmalarının şart olduğunu ve işgalcilerden Türk milleti adına hesap sormakla mükellef hakim ve savcıların milletimiz kadar cesur olmasının beklendiğini söyledi.

Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, yaptığı konuşmada gündeme ilişkin konulara değindi.

Konuşmasında FETÖ darbe girişiminden de söz eden Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili olarak özetle şunları söyledi:

Türkiye son yıllarda, darbe girişimlerine maruz kalmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız, ordu içindeki FETÖ'cülerin darbe girişimidir. Daha önce de yargı içindeki FETÖ'cülerin darbe girişimine tanık olmuştuk. Ülkenin seçilmiş başbakanını ailesi, çalışma arkadaşları, işadamları üzerinden kuşatmaya kalktılar. Adaleti tesis etmeleri için kendilerine verilen yetkileri, imkanları, desteği siyasi bir darbe girişimi için kullananlara bizler de eyvallah etmedik. Güçlü bir karşı duruş ortaya konuldu ve hızla gereken operasyonları gerçekleştirdik. FETÖ son çare olarak silaha sarıldı. Devletin, ülkeyi koruması için namuslarına emanet edilen silahları gasp edenler darbe yapmaya kalkıştılar.

Darbeciler de milletin karşılarına dikilip, meydanı onlara bırakacaklarına ihtimal vermemişler. Silahlar, uçaklar, tanklar milletimizi korkutmaya yetmedi. Bu dünya için de önemli bir örnekti. O gece 241 şehit, 2 bin 194 gazi veren milletimiz istiklaline, istikbaline ve demokrasisine sahip çıkarak dünyaya örnek oldu. En büyük katkıyı, emniyet güçlerimizle yargı teşkilatımızda gördük.

Yargı bu defa darbe karşısında en hızlı ve en etkin tepki veren kurum olarak karşımıza çıktı. Yargı, FETÖ'nün güdümünden çıkıp milletin yargısı haline dönüşmüştür. Hukuk devletinden taviz vermeden, devletten uzaklaştırıyoruz.

Attığımız her adım anayasamıza ve yasalarımıza uygundur. Batılılar 'Bunlar hukuka uygun mudur' diyor. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de o kadar anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenler önce Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleştiği döneme baksınlar.

OHAL ilanı, Fransa'ya baksınlar. Basit bir terör eylemi karşısında nasıl bir tavır aldı? 3+3+6 şeklinde nasıl OHAL ilan etti. Biz basit bir terör eylemi karşısında değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılması karşısında adım attık. Bu ülkemizin refahı, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ta kendisidir. OHAL dahil, hukuka aykırı davranışımız söz konusu değildir. Kanser hücresi gibi saran bu terör örgütünün kökünü kurutmakta kararlıyız.

Emirleri hukuktan değil, örgütten alan, vicdanını bu örgütün elebaşının vicdanına göre şekillendiren kişilerin adaleti tesis etmesi mümkün değildir. Bunların yargı faciaları nedeniyle Türkiye zorlu günler geçirdi. Milletimizin gönlünde adeta felç meydana getiren bu adalet anlayışını değiştirebilmek için bunların cezalandırılmaları şarttır. Bir daha darbe teşebbüsüne cesaret edemeyecek şekilde düzenlememiz gerekir.

Kara para aklamanın en geniş anlamdaki örneği bunlardır. Yurtdışına para kaçırma mı, burada görürsünüz. 170 ülkede eğitim faaliyeti yaptıklarını söyleyenlere baktığınızda orada başka faaliyetler de var. Bu para aklamanın oralara kadar dağıldığı bir örgüt. Teröristlerden, darbecilerden, işgalcilerden Türk milleti adına hesap sormakla mükellef hakim ve savcıların milletimiz kadar cesur olmasını bekliyoruz. Adalet teşkilatımız ve mensupları milletimize yeterli itimatı sağlayamazsa, geleceğimize güvenle bakamayız.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.