logo yeni

ASGARİ ÜCRETLİNİN VERGİ KAYBI TELAFİ EDİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

binali yildirimYeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde bu yıl Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 1.230 TL seviyesine düşecek olan net asgari ücretin 1.300'TL'nin altına inmemesi sağlanacak.

Asgari ücret ne kadar?

Bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz bir asgari ücretli, 2016 yılında aylık brüt 1.647,00 TL ücret almaktadır.

Brüt asgari ücret üzerinden %14 oranında SGK primi, %1 oranında işsizlik sigortası fonu, %15 oranında gelir vergisi ve %0,759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmasıyla, ele geçen aylık net asgari ücret 1.300,98 TL olmaktadır.

Ancak, yılın son aylarında brüt asgari ücretten kesilen gelir vergisi oranının yükselecek olması, net asgari ücret miktarının azalmasına (başka bir düzenleme yapılmadığı takdirde) neden olacak.

Net asgari ücretin miktarı düşecek

Bu yılın başından beri çalışan asgari ücretlinin gelir vergisi matrahı, Ekim ayı ve sonrasında gelir vergisi bakımından bir üst dilime çıkacak. Buna göre, brüt asgari ücretten 2016 yılının ilk 9 ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, yılın son 3 ayında %20 oranında gelir vergisi kesilecek.

Brüt asgari ücretten kesilen gelir vergisi oranının yükselmesi, asgari ücretin aylık net miktarını 70 TL azaltacak. Yılın son üç ayında net asgari ücret 1.230,98 TL olacak.

Ekim, Kasım ve Aralık net asgari ücretin düşecek olması, asgari ücretlinin bu yıl toplam 210 TL gelir kaybı yaşamasına neden olacak.

Asgari ücretlinin kaybı telafi edilecek

Net asgari ücretin gelir vergisi nedeniyle Ekim ayından itibaren azalacak olması konusu, bu akşam gazeteciler tarafından Başbakan Binali YILDIRIM'a soruldu. Başbakan YILDIRIM konuya ilişkin yaptığı açıklamada; "Vergi diliminden sonra önümüzdeki ay bazı asgari ücretlilerin aldığı para 1.300 liranın altına düşebiliyor. Bunu önlemek için bir çalışma yaptı Maliye Bakanlığımız. Böylece yıl sonuna kadar vergi dilimi ne olursa olsun 1.300 liranın altında asgari ücret ödemesi olmayacak. Aradaki farkı Maliye Bakanlığı karşıladı. Yani aynı rakamı almaya devam edecekler. Vergiden dolayı kayıpları olmayacak." dedi.

Asgari ücretle çalışanlar, zaten düşük olan aylık ücretin daha da azalmasıyla oluşacak mağduriyetlerinin giderilmesi için sözü edilen düzenlemenin bir an önce yapılmasını bekliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.