logo yeni

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN ÖĞRETMENLERE UYARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen 4Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin terör örgütleriyle bağı olduğu şüphesiyle açığa alınan öğretmenleri uyardı.

Yusuf Tekin, OHAL kapsamında alınan tedbirler dolayısıyla görevden uzaklaştırılan 20 binin üzerinde öğretmenin bulunduğuna işaret ederek, "Bu öğretmenlerle ilgili soruşturma süreci devam ediyor. Dolayısıyla bu soruşturma sürecinde öğretmenleri, kendi aleyhlerine sonuç doğuracak yeni bir disiplinsizlik içine girmemeleri, disiplin uygulamalarına karşı çıkacak yeni provokasyonlara alet olmamaları konusunda bir kez daha uyarmış olalım." İfadelerini kullandı.

20 binin üzerinde öğretmen halen açıkta

Tekin, FETÖ ile ilişkisi olduğu değerlendirilen yaklaşık 28 bin öğretmenin meslekten ihraç edildiğini, bunun yanı sıra 10 bin öğretmenin FETÖ soruşturmaları kapsamında, 11 bin dolayında öğretmenin de bölücü terör örgütü PKK soruşturmaları nedeniyle açığa alındığını belirterek, açığa alınan öğretmenler hakkındaki soruşturmaların devam ettiğini hatırlattı.

Müsteşar Tekin bu öğretmenlerin derslere giremediğini belirterek, soruşturmaların sonucuna göre bakan onayıyla ihraç gibi bir disiplin müeyyidesinin uygulanabileceğini, başka disiplin cezalarının verilebileceğini ya da göreve iade edilebileceklerini söyledi.

Göreve son verme ve uzaklaştırmalar sebebiyle öğretmen açığının bulunmaması için 41 bin norm kadro fazlası öğretmenin görevlendirildiğini belirten Tekin, böylece öğretmen açığının büyük oranda çözüldüğünü bildirdi. 

Ayrıca Yusuf Tekin norm fazlası öğretmenlere ilave olarak 15 bin sözleşmeli öğretmen ile dershaneler ve etüt eğitim merkezlerinde görev yapanlar arasından alınacak 5 bin öğretmenin de göreve başlamasıyla eğitim öğretim sürecinde herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını belirtti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.