logo yeni

KAMU BAŞDENETÇİSİ ADAYLARI BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu başdenetçisi olmak üzere müracaat edenler arasından, TBMM Meclis Genel Kuruluna sunulacak 3 aday belirlendi. Cumhurbaşkanı başdanışmanı adaylar arasına giremedi.

TBMM Dilekçe ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, kamu başdenetçisi adayı olarak eski Denizli Valisi Yavuz Erkmen, eski Yargıtay üyesi Mehmet Nihat Ömeroğlu ve emekli hakim Halime Nuray Turcan’ı belirledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başdanışmanlığını yürüten Yılmaz ise aday adayı olarak gösterilmedi.

Komisyon, belirlediği 3 ismi TBMM Genel Kurulu’na sunulmak üzere Meclis Başkanlığı’na bildirdi. Komisyonda bugün yapılan oylamada Erkmen 25, Ömeroğlu 21, Turcan ise 18 oy alarak komisyonun belirlemesi gereken üç isimden biri oldular.

Adaylar arasında bulunan ve halen Cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak görev yapan Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ise muhalefet partilerine mensup milletvekillerinin desteğine rağmen son elemeye kalan üç aday arasına giremedi.

TBMM Genel Kurulu, en geç 29 Kasım Perşembe günü başdenetçi seçimine başlayacak. Başdenetçi, gizli oyla ve üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu ile seçilecek.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.