logo yeni

BELEDİYELERE KAYYIM ATAMASI NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

burokrat 2OHAL kapsamında çıkarılan 674 sayılı KHK ile, bazı belediyelerde Başkan, Başkan Vekili ve Meclis Üyesi görevlendirme usulünde değişiklikler de yapıldı.

Kamuoyunda “belediyelere kayyım atama” olarak da bilinen düzenleme; bazı sebeplerle görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan ya da kamu hizmetinden yasaklanan veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliği sona eren belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi yerine yapılacak görevlendirmenin usulünde değişiklik yaptı.

674 sayılı KHK ile yapılan değişiklik; belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyeleri hakkında terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle yapılan işlemlerden dolayı yerlerine yapılacak görevlendirmeleri düzenliyor. Diğer hallerde yapılacak görevlendirmelere ilişkin herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bazı hallerde belediye başkanı, başkan vekili ve meclis üyesi yerine dışardan görevlendirme yapılabilecek

5393 sayılı Belediye Kanununda yapılan bazı değişikliklerle, belediye başkanı ile başkan vekili ve meclis üyeleri yerine bazı hallerde görevlendirme yapılması hususu da düzenlendi.

**Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin, terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle;

   -görevden uzaklaştırıldığı, tutuklandığı, kamu hizmetinden yasaklandığı durumlarda

   -başkanlık sıfatının veya meclis üyeliğinin sona erdiği durumlarda

   -görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye meclisi üyesinin istifa ettiği durumlarda

  belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirmesi, büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı tarafından, diğer belediyelerde ise vali tarafından yapılacak.

**Görevlendirilecek kişide seçilme yeterliğine sahip olma şartı aranırken, bu kişinin meclis üyesi ya da belediye personeli olması gerekmeyecek.

**Belediye başkanı veya başkan vekilinin bu şekilde görevlendirildiği belediyelerde, bütçe ve muhasebe iş ve işlemleri valilik onayı ile defterdarlığa veya mal müdürlüğüne gördürülebilecek.

**Belediye başkanı veya başkan vekilinin bu şekilde görevlendirildiği belediyelerde, başkanın çağrısı olmadıkça belediye meclisi toplanamayacak.

**Belediye başkanı veya başkan vekilinin bu şekilde görevlendirildiği belediyelerin meclis, encümen ve komisyonlarının görev ve yetkileri belediye encümeninin memur üyeleri tarafından yürütülecek.

**1/9/2016 tarihinden önce terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları kapsamında haklarında yürütülen soruşturma veya kovuşturma nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkan vekili ve meclis üyelerinin yerine, önceki mevzuata göre işlem yapılmış olsa bile (valinin başkanlığında toplanan meclis tarafından görevlendirme yapılmış olsa bile), 15 gün içerisinde yeni düzenlemeye göre görevlendirme yapılacak.

Diğer hallerde görevlendirme (belirleme)  

5393 sayılı Belediye Kanununa göre, terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçlarından kaynaklı haller dışındaki bir sebeple;

-Belediye başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda, Vali tarafından 10 gün içinde toplanan belediye meclisi tarafından ve meclis üyeleri arasından bir başkan belirlenmesi uygulaması devam edecek.

-Başkanın görevden uzaklaştırılması, tutuklanması veya seçim dönemini aşmayacak biçimde kamu hizmetinden yasaklama cezası alması durumunda, Vali tarafından 10 gün içinde toplanan belediye meclisi tarafından ve meclis üyeleri arasından bir başkan vekili belirlenmesi uygulaması devam edecek.

Öte yandan, herhangi bir nedenle boşalan belediye başkanlığı için yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamadığı hallerde, belediye başkanlığına seçim yapılıncaya kadar büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde ise vali tarafından görevlendirme yapılması uygulaması devam edecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.