logo yeni

AİLE HEKİMLERİNİN VE AİLE SAĞLIĞI ELEMANLARININ NÖBET GÖREVİNE DÜZENLEME

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik4TBMM Başkanlığına Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla gönderilen “Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının nöbet görevinde de değişikliğe gidilmesi planlanıyor.

Düzenleme ile Aile Hekimliği Kanununda yer alan ve 2014 yılında getirilen aile hekimlerinin ayda asgari sekiz saat nöbet görevi zorunluluğunun kaldırılması öngörülüyor.

Bu amaçla torba kanunda yer verilen hüküm şöyle:

24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç hâlinde, 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında nöbet görevi verilir.”

Aile Hekimliği Kanunundaki mevcut düzenleme ise şöyle:

“Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç hâlinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.