logo yeni

ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİĞE İLİŞKİN KANUN TASARISI MECLİS'TE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas8Bireysel emeklilik sigortasına ilişkin düzenlemeyi içeren Kanun Tasarısı TBMM’ye sunuldu.

Kanun tasarısına göre, 45 yaş altında bulunan tüm çalışanların katılmak zorunda olduğu, ancak çıkmanın isteğe bağlı olarak düzenlendiği bireysel emeklilik sistemi geliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sisteme girmek zorunda olan tüm çalışanların maaşlarından her ay 100 lira BES kesintisinin planlandığını belirtmişti.

Ancak TBMM’ye sunulan kanun tasarısına göre, sisteme girmek zorunda olan 45 yaş altı çalışanlar, isterlerse iki ay içinde sistemden çıkabilecekler.

Tasarıya göre 45 yaş altı zorunlu olmak üzere tüm çalışanlar sisteme katılabilecek. Uygulama 2017 yılının Ocak ayında başlayacak ve sisteme zorunlu olarak katılan çalışanlardan isteyenler, iki ay sonra sistemden çıkabilecek. Sistem gereğince çalışanlardan kesilen paralar, kişilerin kendi adlarına açılacak bireysel hesaplarda tutularak, emeklilik fonlarında değerlendirilecek.

Sistemden çıkmak isteyen çalışanlar, hem kendi yatırdıkları paraları hem de getirisini alabilecek. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.