logo yeni

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

akademik2Bugün yürürlüğe giren 669 sayılı KHK ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu.

Milli Savunma Üniversitesi, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan Enstitülerden; Kara, Deniz ve Hava Harp Okullarından; Astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak. Üniversitenin teşkilatı ise Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulacak.

Üniversitede görev yapacak; rektör, rektör yardımcıları ve enstitü müdürleri ile enstitülerde görevli öğretim elemanları, akademik unvanlarının korunması, emeklilik yaş haddi ve diğer hakları yönünden 2547 sayılı YÖK Kanununa tabi öğretim üyelerine tanınan haklara ilaveten harp okullarında görevli öğretim elemanlarının haklarından da aynı şekilde yararlanacaklar.

Sivil öğretim elemanlarının özlük hakları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre verilecek.

Enstitülerde görevli asker öğretim elemanlarının özlük haklarına ilişkin ödemelerde 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümleri uygulanacak. Ancak asker öğretim elemanlarına, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre hesaplanacak üniversite ödeneği ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre ödenen Türk Silahlı Kuvvetleri hizmet tazminatından hangisi fazla ise o ödenecek.

Rektör, rektör yardımcıları ve enstitü müdürlerine ayrıca 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 13 üncü maddesine göre idari görev ödeneği verilecek. Bu kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri sosyal tesislerinden ve kamu konutlarından görevlendirildikleri kadro derecesindeki subaylar gibi istifade edecek.

Haftalık okutulması mecburi ders yükü dışında, öğretim elemanlarına, haftada en çok 20 saate kadar verilecek dersler için 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre ek ders ücreti ödenecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.