logo yeni

OHAL UYGULAMALARI KAPSAMINDA 3. KHK ÇIKTI (669 SAYILI KHK)

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bakanlar kurulu 2Ülke genelinde 21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01:00’dan itibaren 90 gün süre ile ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında alınması zorunlu olan tedbirlere ilişkin KHK’ların üçüncüsü bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan 669 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan bazı tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Bugün yürürlüğe giren 669 sayılı KHK’da yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

Görevden uzaklaştırılanların soruşturma süresi

15/7/2016 tarihinden sonra milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri, olağanüstü hal süresince uygulanmayacak.

1389 askeri personel ihraç edildi

Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen toplam 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı teşkilatından çıkarıldı.

MSB, aylıklı izini personel görevlendirecek

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanların, kurumlarından aylıklı izinli sayılmak suretiyle Milli Savunma Bakanlığında (idari görevler dahil) görevlendirilmelerine imkan tanındı. 

Yeni eğitim kurumları kuruldu, bazıları kapatıldı

Kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan Enstitülerden; Kara, Deniz ve Hava Harp Okullarından; Astsubay meslek yüksekokullarından oluşan Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının subay ve astsubay ve diğer personel ihtiyacını karşılamak, önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın yapmak üzere bünyesinde fakülte, enstitü, astsubay meslek yüksekokulları, eğitim ve araştırma merkezleri ve kurslar bulunan bir yükseköğretim kurumu olarak İçişleri Bakanlığına bağlı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi kuruldu.

Askeri ortaöğretim kurumları kapatıldı. Harp okullarında, üniversite ve yüksekokullarda ve astsubay meslek yüksek okullarında askeri öğrenciler bulunacak.

YAŞ üyeleri değişti

Yüksek Askeri Şuranın yapısı değişti. Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet komutanları dışında asker üye olmayacak. Ordu komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ve Silahlı Kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramiraller YAŞ üyesi olmayacak. Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı YAŞ üyesi oldu.

Askeri hastaneler kapandı

Askeri hastaneler kapatıldı. Gülhane Askeri Tıp Akademisine bağlı eğitim hastaneleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi ile asker hastaneleri, dispanser ve benzeri sağlık hizmet birimleri ile Jandarma Genel Komutanlığına ait sağlık kuruluşları (personel dahil) Sağlık Bakanlığına devredildi.

Kuvvet komutanlıkları MSB’ye bağlandı

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlandı.

AYİM teşkilatı değişti

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyelerine ve teşkilat yapısına ilişkin düzenlemeler yapıldı.

Bazı şirketlerin iflas talebi yasaklandı

Olağanüstü halin devamı süresince, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu uyarınca sermaye şirketleri ile kooperatifler tarafından iflasın ertelenmesi talebinde bulunulamayacak, bu yönde yapılan talepler mahkemelerce reddedilecek.

 Bugün yayımlanan 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname metni ve eki listeler

OHAL kapsamında çıkarılan ilk KHK (667 sayılı) için tıklayınız …

OHAL kapsamında çıkarılan ikinci KHK (668 sayılı) için tıklayınız …

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.