logo yeni

TSK PERSONELİNDEN BAZILARI ATILDI, BAZI BASIN YAYIN KURULUŞLARI KAPATILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker 315/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yeni tedbirler alındı.

Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan 668 sayılı KHK ile alınan tedbirler arasında, Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan bazı TSK personelinin görevine son verilmesi ve bazı basın yayın kuruluşlarının kapatılması da yer alıyor.

Askerlikten çıkarılanlar

Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı (TDK: kavuşma, bitişme, birleşme) veya irtibatı belirlenen; toplam 1684 General/Amiral, Subay ve Astsubay Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarıldı.  Bunlar hakkında özel kanun hükümlerine göre ayrıca işlem tesis edilecek. 

Görevden alınanların isimleri için tıklayınız ... 

KOMUTANLIK GENERAL/AMİRAL SUBAY ATSUBAY Toplam
KARA KUVVETLERİ 87 726 256 1069
HAVA KUVVETLERİ 30 314 117 461
DENİZ KUVVETLERİ 32 59 63 154
Toplam 149 1099 436 1684

Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın, askeri rütbe ve memuriyetleri alınacak ve bu kişiler yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerine kabul edilmeyecekleri gibi bir daha kamu hizmetinde de doğrudan veya dolaylı olarak görev alamayacaklar.

Bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona erdi. Bunların silah ruhsatları ve pilot lisansları iptal edildi ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından  15 gün içinde tahliye edilecek.

Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak. Bu kişiler hakkında Milli Savunma Bakanlığınca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulacak ve pasaportları iptal edilecek.

Kapatılan basın yayın kuruluşları

Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı (TDK: kavuşma, bitişme, birleşme) veya irtibatı belirlenen; 3 haber ajandı, 16 televizyon kanalı ve 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi ile 29 yayınevi ve dağıtım şirketi kapatıldı.

Kapatılan gazete ve dergiler, yayınevi ve dağıtım kanalları ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarına ait olan taşınırlar ve her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak Hazineye bedelsiz olarak devredildi.  Bunlara ait taşınmazlar tapuda resen Hazine adına her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edilecek.

Öte yandan, Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı belirlenen ancak 668 sayılı KHK eki listelerde yer almayan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergiler, yayınevi ve dağıtım kanalları, da ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine bakan onayı ile kapatılacak.

668 sayılı KHK ve ekleri için tıklayınız ....

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.