logo yeni

2016 HAZİRAN AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

memur senMemur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Haziran ayında Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.465,41 TL, yoksulluk sınırı ise 4.149,009 TL olarak tespit edildi.

SİVRİ BİBER ARTIŞ REKORU KIRDI

Yapılan araştırmaya göre haziran ayında mayıs ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,88'lik bir düşüş yaşandı. Haziran ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 28,43 artışla sivri biber, yüzde 17,98 artışla çarliston biber, yüzde 8,55 artışla yeşil soğan, yüzde 8,37 artışla marul, yüzde 6,44 artışla dolmalık biber; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 14,97 azalışla kuru soğan, yüzde 14,85 azalışla patates, yüzde 10,47 azalışla taze fasulye, yüzde 9,05 azalışla çilek, yüzde 4,76 azalışla muz madde fiyatlarında yaşandı.

İÇ ÇAMAŞIRI FİYATLARI FIRLADI

Haziran ayında mayıs ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,99'luk bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,23 artışla iç çamaşırı, yüzde 1,65 artışla kadın terliği madde fiyatları olurken; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 5,9 azalışla kadın ceketi, yüzde 4,4 azalışla kadın gömleği, yüzde 3,8 azalışla erkek ayakkabı madde fiyatlarında gözlemlendi.

ULAŞIMDA AZALIŞ EĞİLİMİ GÖZLENDİ

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,01'lik bir azalış olduğu belirlendi. Mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,35 artışla mazot, yüzde 1,5 artışla şehir içi nakliye ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2,8 azalışla araçların tamirine ve bakımına ödenen ücretler, yüzde 1,9 azalışla araba ile ilgili temizlik ve bakım ürünleri madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Haziran ayında mayıs ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,03'lük bir düşüş gözlenirken; haziran ayında mayıs ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,82'lik bir artış oldu.

PTT KOLİ FİYATLARI ADETA UÇTU

Haziran ayında mayıs ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,9'luk bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 15,79 artışla PTT koli gönderme ücreti madde fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında mayıs ayına göre yüzde 2,29 azalışla telefon ekipmanları madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

İLAÇTA GÖZE ÇARPAN DEĞİŞİM

Haziran ayında mayıs ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,29'luk bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,83 artışla ilaçlar, yüzde 1,48 artışla tansiyon aleti; yüzde 0,9 azalışla derece, yüzde 0,47 azalışla röntgen ücreti olduğu görüldü.

KİŞİSEL TEMİZLİKTE MENDİL ZİRVEDE

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,71'lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,32 artışla mendil, yüzde 2,74 artışla parfümler madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 2,26 azalışla hijyenik kadın bağı, yüzde 1,76 azalışla misafir kolonyası madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

TATİL ZAMANI TUR FİYATLARI YÜKSELDİ

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,47'lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında mayıs ayına göre değişimin yüzde 24,76 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 8,7 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 5,78 artışla gazeteler madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 18,95 azalışla spor müsabakalarına giriş ücreti, yüzde 2,77 azalışla oyun konsolu madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

SU FATURALARI KABARDI

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,46'lık bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında mayıs ayına göre en göze çarpan yüzde 0,91 artışla su faturası, yüzde 0,16 azalışla yangın, hırsızlık ve diğer afetler için sigorta madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.