logo yeni

TSK PERSONEL KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

askerTBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kabul edildi.

Kabul edilerek yasalaşan “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun” a göre bazı önemli düzenlemeler şöyle:

- Yurt dışında sürekli veya geçici görevde bulunan subay ve astsubaylar için "itibari rütbe" uygulaması getiriliyor.

-Kabul edilen yasaya göre ihtiyaç duyulan sayı kadar albay, yaş haddi olan 60 yaşına kadar görev yapabilecek.

-Üsteğmen ile astsubay üstçavuş rütbesinde üstün başarı kıdemi verilmesi uygulamasına, üst rütbelerdeki yığılmaların önlemek için son verilecek.

-Terörle mücadelede, genel kolluk kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan durumlarda veya terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi şekilde bozması halinde TSK görevlendirilebilecek.

-Görevin yerine getirilmesinde TSK personeli ile mülki idare amirleri, kolluk kuvvetleri ve diğer memurlar ve kamu görevlilerinin kararları, işlemleri ve faaliyetleri nedeniyle  tazminat davaları ancak devlet aleyhine açılabilecek.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.