logo yeni

EMNİYET-SEN KURULMAYI BAŞARDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Günlerden beridir kuruluşunun engellendiği, başvuru dilekçesinin bile kabul edilmediği iddiaları ile gündemde olan, polis teşkilatı çalışanlarının özlük ve sosyal haklarının gelişimi için Emniyet Sendikası(Emniyet-Sen) sonunda kuruldu.

Sendika kurma konusunda kararlı olan polisler, kuruluş dilekçelerinin Cuma günü kabul edilmemesi üzerine evraklarını Ankara Valiliği'ne kargo yoluyla gönderdiler. Dilekçeleri bugün işleme alınan Emniyet-Sen yöneticileri, 'resmen' kurulduklarını duyurdular. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereği Ankara Valiliği'nin evrakları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na göndermesi gerektiğini belirten Sendika yetkilileri, evraklarda eksiklik olması durumunda bunun taraflarına bildirilmesi, eksikliklerin tamamlanmaması halinde ise sendikanın kapatılması için İş Mahkemesine başvurulması gerekeceğini söylediler.

Emniyet-Sen'in kuruluşuyla ilgili yapılan açıklamada, basın sözcüsü Talip Doğan Karlıbel, ilk defa bir emniyet sendikasının kurulduğunu vurgulayarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu oluşumun kurulmaması için çok ciddi şekilde girişimlerde bulunduğunu iddia etti.

Sendikalarının 1 Mayıs'taki yürüyüşlere katılacağını, Polisin eleştirildiğini ama memurun psikolojik sorununu, geçim sıkıntısını, lojman sorununu kimsenin düşünmediğini ifade eden Karlıbel, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yapması gereken 600 sayfalık bir çalışmayı hazırlamış durumdayız. 2016 yılına kadar Ulusal DNA Bankası'nın oluşturulması için ciddi bir girişime başladık." ifadesini kullandı.

Karlıbel, Almanya'da polis memurunun yıllık 2 bin 100 saat, Fransa'da 2 bin 200 saat çalıştığını, Türkiye'de bu oranın 2 bin 800-3 bin 100 saat arasında olduğuna dikkat çekerek sendikanın kurulmasının sebeplerinden birinin de polise psikolojik desteğin sağlanmamasının olduğunu vurguladı.

Avrupa'da bugün her ilçe ve il emniyet müdürlüklerinde polis danışmanın olduğunu, Türkiye'de sadece Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bir kişi olduğunu belirten Karlıbel, il emniyet müdürlüklerinde temsilcilikler açacaklarını da kaydetti. Avukat Emrullah Aksakal ise, sendikanın hukuken tüzel kişiliğini kazandığını vurguladı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.