logo yeni

KAPININ SAHİBİ VARMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Cumhuriyet Gazetesi yaptığı haberinde Esendere Gümrük Sınır Kapısı için "Kapı var Sahibi Yok" başlığı atarak, söz konusu kapının sık sık terör örgütü sempatizanları tarafından basıldığını, örgütün flamasının asıldığını, kapının terör örgütünün finans merkezi haline dönüştüğünü iddia etmişti.

Yazıda ayrıca, gümrük personeline görevini yaparken zorluklar çıkarıldığının, işlemlerin yapılması sırasında başta gümrük muayene memurları olmak üzere gümrük muhafaza amir ve memurlarının, tehdit ve baskı altına alındığın, idarenin işleyemez hale getirildiğinin müfettiş raporlarında yer aldığı, dolayısıyla oluşan denetim zafiyeti nedeniyle hayali ihracat ve diğer usulsüzlüklerin artmasına zemin hazırladığı ve buradan elde edilen haksız menfaatin bölücü terör örgütünün finansmanına gittiği iddialarına da yer verilmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı söz konusu haberdeki iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, bu haberlerin doğru bilgilerden yoksun olduğu ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi hedeflediği, Esendere Gümrük Kapısı'nda 24 saat hizmet verildiği, bu kapsamda, yolcu giriş-çıkış işlemleri, taşıt giriş-çıkış işlemleri, transit işlemleri ile sınır ticareti merkezi kapsamında ithalat ve ihracat işlemleri yapıldığı kaydedildi.

''Mevcut haliyle tüm hizmetlerini aksamadan yerine getiren Esendere Gümrük Kapısı ne 'yol geçen hanı'dır, ne de sahipsizdir'' denilen açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının tüm kapılarda olduğu gibi Esendere'de de 7/24 çalıştığı, terör örgütlerinin kaçakçılıkla sağlamaya çalıştığı finans kaynaklarını önlemeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. Açıklamada, ''Masa başında yazılarak orada güç şartlar altında çalışan personelimizi karalayan haber ve iddialar maksadını aşan, iftira niteliği taşıyan haberlerdir'' ifadeleri kullanıldı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.