logo yeni

TERÖRLE MÜCADELEYE KATILAN ASKERİ PERSONELE TEMİNAT GELİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker 2Hükümet tarafından Meclis’e sunulan torba kanun ile terörle mücadeleye katılan askerî personele, daha önce MİT personeline tanınan teminata benzer bir hukukî teminat sağlanması öngörülüyor.

Torba kanun tasarısı terörle mücadele operasyonlarında görev yapan TSK personelinin ‘hukuki güvenceye’ kavuşturulması amaçlayarak, terörle mücadele operasyonlarında görev alan TSK personeline koruma kalkanı getiriyor.

Buradaki haberimizde tam metnine yer verdiğimiz Torba kanun tasarısında, bazı temel düzenlemeler şöyle:

Koordinasyon valilerde

İllerde icra edilecek görevler çerçevesinde askeri birlikler ile genel kolluk kuvvetleri ve ilgili kamu kurumları arasındaki koordinasyon valiler tarafından sağlanacak. Askeri birliklerin belirli görevleri genel kolluk kuvvetleriyle birlikte yapması halinde ise komuta, sevk ve idare askeri birliklerin en kıdemli komutanı tarafından üstlenilecek.

BKK ile görevlendirme

Genel kolluk kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini aşan durumlarda, terörle mücadele için gerekli olması veya terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi şekilde bozması halinde, İçişleri Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri görevlendirilebilecek.

İstihbaratta gecikme olmayacak

Yetkili birlik komutanının verilen görevleri yerine getirirken ihtiyaç duyduğu istihbarat bilgileri, istihbarat birimleri tarafından yetkileri kapsamında öncelikle toplanacak ve gecikmeksizin paylaşılacak.

Yazılı emir

Terörle mücadele operasyonlarında gecikmesinde sakınca bulunan hallerde güvenlik kuvvetlerinin elinden kaçmakta olan kişilerin izlenirken girdikleri konuta, işyerine veya kamuya açık olmayan kapalı alanlara yetkili birlik komutanının yazılı emriyle girilebilecek.

Askeri suç sayılacak

TSK personelinin terörle mücadele kapsamındaki faaliyetleri askerlik hizmet ve görevlerinden, bu faaliyetler sebebiyle işlendiği iddia edilen suçlar ise askeri suç sayılacak.  Böylece verilen görevlerin yerine getirilmesi sırasında işlendiği iddia olunan suçlar hakkında yapılacak soruşturma ve kovuşturma askeri yargı makamlarınca yürütülecek.

Soruşturma izni olmadan gözaltı olmayacak

Terörle mücadele operasyonları sırasında işlendiği iddia edilen suçlar sebebiyle soruşturma izni verilene kadar yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

Zararlar Devlet tarafından karşılanacak

Terörle mücadele kapsamındaki görevler  yerine getirilirken, görevin niteliği gereği verilen zararlar Devlet tarafından karşılanacak.

Soruşturma izne tabi

Terörle mücadele operasyonları sırasında işlendiği iddia edilen suçlardan dolayı, asker kişiler hakkında soruşturma yapılması izne tabi olacak. Bu çerçevede Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarına soruşturma açılabilmesi için Başbakanın, diğer personel İçin Millî Savunma Bakanının, Jandarma Genel Komutam ve Sahil Güvenlik Komutanı ile bu Komutanlıklardaki diğer personel için ise İçişleri Bakanının izin alınması gerekecek. Tasarı ile getirilen ‘Hukuki güvence’ düzenlemeleri, geçmişte yapılan terörle mücadele operasyonlarını da kapsayacak. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.