logo yeni

TAPDK KAPANIRSA PERSONELİ NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) kapatılmasına ilişkin Kanun Tasarısı, Kurumun görevlerinin önemli bölümü ile personelinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devrini öngörüyor. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından Ekim ayı içerisinde yapılan bir açıklama ile TAPDK'nın kapatılması gündeme gelmişti.  Bu konuda geçtiğimiz hafta değerlendirmede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Kurumun kapatılması ile ilgili Tasarı üzerinde Bakanlar Kurulu imzasının tamamlandığını ve en yakın zamanda meclise sevkedileceğini söylemişti. 

Ancak geçtiğimiz hafta TAPDK Kurul üyeliğine atamaların yapılması ve Kurum 2013 yılı bütçesinin 64 milyon TL olarak açıklanması kafaları karıştırdı. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmelerde ise, Kurumun 2013 Bütçesinin hazırlanmış olmasının ve boş olan Kurul üyeliklerine atama yapılmasının, kapatmaya engel teşkil etmeyeceği ve kapatma sürecinde bunların gerekliliği ifade edildi.   

Bakanlar Kurulunda bulunan Tasarıya göre, TAPDK'nın 2013 yılı içerisinde kapatılması planlanıyor. Kurumun görev ve yetkilerinin 3 ayrı bakanlık arasında paylaştırıldığı taslakta; tütün tarımı, tütün mamulleri, alkol üretimi ve ticaretiyle ilgili olanlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, gelir sağlayıcı olanlar Maliye Bakanlığı'na, tütün ve alkol tüketim ve kontrolü ile ilgili olanların ise Sağlık Bakanlığı'na devri öngörülüyor. 

Kurum personelinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarına geçirilmesinin de düşünüldüğü Taslakta, Bakanlık için yeni birim ve kadro ihdası da getiriliyor.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.