logo yeni

TAŞERON DÜZENLEMESİNİN GECİKMESİ YENİ TAŞERON İSTİHDAMINA YOL AÇIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron 2Taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel olarak istihdamını düzenleyen yasa tasarısı gecikince kamudaki taşeron alımları devam etti.

Hükümetin sürpriz bir kararla taşeron işçileri özel sözleşmeli personel olarak istihdam etme kararı kamuya taşeron alımını durdurmadı.

Yeni düzenleme yürürlüğe girinceye kadar taşeron hizmet alımının durdurulmuş olmasına rağmen, düzenlemenin gecikmesi sebebiyle Sağlık Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kurumlara zorunlu izin verildi. Taşeron işçilerin üç yıllık sözleşmeli personel olarak kamu kurumlarına alınmasına ilişkin düzenlemenin gecikme sebebinin ise kapsamın genişlemesi ve içeriğinin değiştirilmesi olduğu belirtiliyor.

Hükümet, taşeron çalışma sistemi yasa ile kaldırılacak olması nedeniyle, kamu kurumlarının hizmet alımı yöntemiyle taşeron çalıştırması uygulamasını durdurmuştu. Ancak yeni yasanın çıkması süreci uzayınca aralarında Sağlık Bakanlığı, Karayolları ve Belediyeler gibi yerlerde personel ihtiyacı doğdu. İşler aksamaya başlayınca, sorun yaşandı.

Ara dönemde alınan taşeron işçilerin durumunun ne olacağı belirsizliğini korurken, taşeronlarla ilgili yeni yasa Meclis'e gelse bile, görüşülmeyi bekleyen AB yasaları nedeniyle Mayıs sonundan önce yasalaşamayacağı belirtiliyor. Bu durumda kamu hizmetlerinin aksamaması için diğer kurumlara da taşeron alma izni verilebilir. Bu taşeron personelin durumuna ilişkin mevcut yasal düzenlemede açıklık getirilebilir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.