logo yeni

ÖZELDE DİŞ TEDAVİSİ İMKANI FORMALİTELERLE GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı hizmeti alınabilmesine imkan sağlarken, bu imkandan yararlanabilmeyi bir çok formaliteye bağladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Sağlık Uygulama Tebliğinin “Diş Tedavileri” başlıklı maddesinde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle; özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularının diş ünitelerindeki ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ilişkin tedavi giderlerinin finansmanının Kurumca karşılanmasına ilişkin usuller belirlendi.

Yapılan değişiklikle özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı hizmeti alınabilmesine imkan sağlanmakla birlikte, bu imkandan yararlanabilmek bir çok formaliteye bağlandı. Düzenlemeye göre;

Özel sağlık hizmeti sunucularında yapılacak diş tedavilerine ilişkin ücretin SGK tarafından ödenebilmesi için, hastanın (özürlüler de dahil); ağız ve diş sağlığı merkezleri, ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından tedavisinin sağlanamayacağının belirtilmesi suretiyle, özel sağlık kuruluşlarına sevk edilmeleri gerekiyor.

Sevkler sırasında, “Diş Tedavileri Sevk Formu” doldurulması ve sevk tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde tedaviye başlanılması zorunlu tutuluyor.

Ortodontik tedavi gereksinimi olan hastalarda, en az bir ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekiminin yer aldığı üç diş hekimi tarafından düzenlenecek sağlık kurulu raporu üzerine özelde tedavi yapılabilecek. Tedavinin başlanacağı il sınırları içerisinde, ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekiminin bulunmaması halinde ise, sağlık kurulu üç diş hekiminden oluşabilecek. Sağlık kurulu raporunda yapılan tedavinin estetik amaçlı olmadığı da açıkça belirtilecek. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içinde tedaviye başlanılması gerekecek.

Özeldeki tedavi sonrasında, formların diş ünitesi bulunan protokollü resmi sağlık hizmeti sunucusunda görevli diş hekimi tarafından onaylanması gerekecek.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.