logo yeni

MAHKEME KARARINI UYGULAMAYAN YÖNETİCİYE 5 BİN TL TAZMİNAT ÖDEME CEZASI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet6Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada, yargı kararını uygulamayan yöneticilerin 5 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildiğini belirtti.

Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, Samsun İdare Mahkemesi'nin yargı kararını uygulamayan yöneticileri 5 bin TL tazminat ödemeye mahkum ettiğini belirterek, "Bu önemli bir karardır. Bu durumda olan okul yöneticilerimiz aynı usulle tazminat davası açabilirler. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı ve sendikamız avukatlarını kutluyorum. Bu dava ile yöneticilerimiz yeni bir durumla karşı karşıyadır. Davalarını ısrarla sürdürmelidirler. Öte yandan bundan sonra mahkeme kararlarının uygulanmaması durumunda okul yöneticileri tazminat davası açabileceklerdir. Dolayısıyla bu işlemi yapmayanlar ayağını denk almalıdır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı da yaşanan bu hukuk skandallarına seyirci kalmayı bırakıp, yargı kararlarının uygulanması konusunda acil bir düzenleme yapmalıdır" dedi.

Mahkeme kararında ise şu ifadelere yer verildi:

"Somut olayda, davacının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan "Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurum Müdürleri Değerlendirme Formu" gereğince yapılan değerlendirme sonucunda 75 ve üzeri puan alamadığı için görev süresinin uzatılmaması yönünde işlem tesis edildiği anılan işlemin iptali istemiyle açılan davada işlemin iptaline karar verilmesine rağmen, yeni bir hukuki sebep onaya konulmadan davacının tekrar değerlendirmeye alınarak düşük not verilmek suretiyle göreve başlatılmadığı, bu işleme karşı açılan davada da işlemin iptaline karar verilmesine rağmen görevine başlatılmayarak dava konusu işlemin tesis edildiği, sözkonusu yargı kargı kararlarına rağmen onaya yeni bir hukuki sebep konmadan davacının değerlendirmeye tabi tutularak düşük puan verilmek suretiyle yargı kararlarının gerekçesinin aksine işlem tesis edildiğinden olayda ağır hizmet kusurunun bulunduğu, kariyer ve liyakat ilkeleri gözetilmeksizin ve yargı kararına rağmen kişilerin statü hukukundan kaynaklı haklarının ihlali anlamı taşıyacak şekilde idari yetki kullanılması nedeniyle davacının acı. üzüntü ve elem duyacağının kabul edilmesi gerektiğinden davacıya 5.000.00 TL manevi tazminat ödenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, manevi tazminat isteminin kubulüne, 5.000.00 TL manevi tazminatın olayda kişisel kusuru bulunan kişi veya kişilere rücu edilmek kaydıyln davalı idareden. alınarak davacıya ödenmesine..."

Mahkeme kararı:

tazminat1tazminat2tazminat3tazminat4tazminat5

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.