logo yeni

TAŞERONDA SÜRE ESNEYEBİLİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseronMaliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron çalışanların kadroya alınmasına ilişkin yasal düzenleme konusunda milletvekillerine bilgi verdi. Ağbal, milletvekillerinin soruları üzerine yasanın kapsam tarihinde ve çalışma süresinde değişiklik olabileceği sinyalini verdi.

Bakan Ağbal'ın açıklamalarına göre, hazırlanan yasal düzenleme 1 Kasım 2015’ten önce taşeron olarak çalışanları kapsamakta idi. Milletvekilleri bunun değiştirilmesini, özel sözleşmeli statüye alınacak taşeronların giriş tarihinin 1 Ocak 2016 ya da yasanın yürürlüğe girdiği tarih olarak belirlenmesini istediler. Bakan Ağbal bunu değerlendireceklerini söyledi. Bu gerçekleşirse tarihte kapsam genişletilmiş olacak.

Ayrıca milletvekilleri, mevsimlik çalışan taşeron konusunu da gündeme getirdiler. 6 aylık çalışanlar olduğunu söylediler. Ancak yasanın en az 12 ay çalışanlar için geçerli olacağını, dolayısıyla işin niteliği nedeniyle 12 aylık çalışma süresini doldurmayanların mağdur olacağını ifade ettiler. Bakan Ağbal, sözkonusu çalışanlar için 12 aylık çalışma şartının esnetilebileceğini söyledi.

Bakan Ağbal, taşerona uygulanacak sınavların da kurumlarca yapılmasının öngörüldüğü bilgisini verdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.