logo yeni

DOLANDIRICILAR EN ÇOK KİMİ DOLANDIRIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

haciz3Ülkemizde yaklaşık 15 türlü dolandırıcılık yöntemi olduğu ve dolandırıcıların en çok kamudan haksız çıkar sağlama yoluyla kamuyu dolandırdıkları belirtiliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 3 ayda bir yayınlanan dergide, Bolu İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Dr. Jandarma Yüzbaşı Abdurrahman YILMAZ'ın Türkiye'deki dolandırıcılık yöntemleri ile ilgili araştırması da yer aldı.

Türkiye'deki dolandırıcılık yöntemlerini tek tek detaylı olarak ele alan ve bunları 15 başlık altında toplayan Yüzbaşı YILMAZ, insanların günlük hayatı içerisinde sokakta, işyerinde, dinlenirken, çalışırken, alışveriş yaparken çeşitli yer zamanlarda bazen bir kişi bazen de bir şebeke tarafından, bazen de yasal görünümlü kurumsal yapılar ile kuşatıldığını yazdı.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerinden hareketle, savcılıklara aktarılan dolandırıcılık vakalarına göre 4 yıl içerisinde 447 bin 656 dolandırıcılık olayının meydana geldiğini belirten Yüzbaşı YILMAZ, bu suçun en fazla kamudan haksız çıkar sağlama yoluyla işlendiği belirtti.

Ülkemizde dolandırıcılık yöntemleri ve oranları

Dr. Jandarma Yüzbaşı Abdurrahman YILMAZ tarafından yapılan araştırma sonucunda, Türkiye'de yapılan dolandırıcılıklar ve oranları şu 15 başlıkta toplandı:

**Kamudan haksız menfaat (%18,5)

**Sosyal mühendislik/senaryo (%16,5)

**Kapıdan satış (%12)

**Sözde fırsat yatırımı (%9)

**Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Dolandırılması (%8,5)

**Evlendirme veya evlenme yoluyla dolandırıcılık (%6,5)

**Satış işlemlerinde dolandırıcılık (%6)

**Çek ve senet değerli kağıt (Bilet vb.) ile dolandırıcılık (%5)

**Ön ödeme ile dolandırıcılık (%3,5)

**Büyü, muska (%2,5)

**Kendisine ait olmayan yeri/malı satma/kiralama (% 2,5)

**Kimlik ve kredi kartı dolandırıcılığı (%2)

**Sigorta (%1,5)

**Para toplama (%1,5)

**Diğer yöntemler (%4,5)

Akla hayale gelmeyen yöntemler kullanılıyor

Araştırmada dolandırıcıların, internet, telefon, e-mail, gibi sanal ortamların yanı sıra yüz yüze görüşerek, çeşitli senaryo ve yöntemlerde akla hayale gelmeyen sayısız yöntemler kullandığı ifade edildi.

Dolandırıcıların mağdurlara imzalattıkları senetlerde aldatıcı bilgi veya tarihlerin yer alabildiği, Kuran, dini içerikli kitap, sınava hazırlık kitapları/CD veya tıbbi cihaz gibi ürünleri değerlerinin çok üstünde satabilmek için bakanlık veya ilgili kurumdan gelindiğinin belirtildiği, çekiliş, kampanya, ödül gibi yöntemlerle kişilerin kandırılarak kredi kartı bilgilerinin alındığı veya para yatırılmasının istendiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra kişilere sunulan hayali vaatler için para istendiği, çoğu zaman 'Sosyal mühendislik/senaryo' yöntemleri ile kişilerin korkutulduğu, psikolojik baskı yaratıldığı veya duygu sömürüsü yapıldığı anlatılan araştırmada satılan ürün veya internet üzerinden sunulan hizmetlerde dolandırıcılık olaylarının da sık görüldüğü belirtildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.