logo yeni

KAMU ÇALIŞANLARINI DA İLGİLENDİREN YENİ BİR TORBA KANUN TASARISI MECLİSE SUNULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm2Hükümet tarafından TBMM’ye sevk edilen "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" kamu çalışanlarına ilişkin düzenlemeler de içeriyor.

Kanun Tasarısıyla düzenlenmesi öngörülen hususlardan bazıları şöyle:

**666 sayılı KHK’nın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bazı hükümleri Kanunla düzenleniyor.

Anayasa Mahkemesi, üst kurullarda 14/01/2012 tarihinden sonra murakıp ve uzman unvanlı kadrolarda göreve başlayanların ücretlerine ilişkin 666 sayılı KHK hükümlerini iptal etmişti. İptal edilen ibareler, aynı şekilde ve aynı maddeye bu defa Kanun hükmü olarak eklenecek.

**Kamu görevlilerine ilişkin sendika ve konfederasyonların, şehit yakınları ve gazilere ayni ve nakdi yardımda bulunabilmesine yasal imkan sağlanıyor.

**Kayıt dışı istihdam ile mücadelede etkinliği artırmaya yönelik olarak toplam 2.610 adet Sosyal Güvenlik Denetmeni ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı kadrosu ihdas ediliyor.

**İşçilerin yıllık izinlerini her defasında altı günden az olmamak üzere, beş defada kullanabilmesine imkan sağlanıyor.

Kanun Tasarısında ayrıca; 65 yaş aylığı alanların, kimin yanında yaşadığına bakılmaksızın maaşlarını tam olarak almaları ile genel sağlık sigortalılarının 25 yaşına kadar olan genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesine ilişkin hususlar da düzenleniyor.

Kanun Tasarısı metni için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.