logo yeni

SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMENDEN MAAŞLAR FAİZİYLE GERİ ALINACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas6Sahte diploma ile öğretmenlik yaptığı iddiasıyla görevden uzaklaştırılan öğretmenlere ödenen maaşlar faiziyle geri alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan diploma kontrol çalışmaları sonrasında çok sayıda sahte öğretmen tespit edilmişti.

Bunlardan biri olan ve Trabzon’da öğretmenlik yapan bir bayan, 2 ay önce görevinden uzaklaştırılmıştı. Söz konusu bayan öğretmenin 19 yıldır öğretmenlik yaptığı belirtilirken, sahte diploma ile öğretmenlik yaptığı hukuki olarak da netleşirse, 1997 yılından bu yana aldığı maaşların faiziyle birlikte geri alınacağı belirtiliyor. Maaşların geri alınması dışında, bayan öğretmen hakkında evrakta sahtecilik suçundan da yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Sahte diplomalı öğretmen ve çalışanları tespit etmek için çalışma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin üniversite diplomalarını mercek altına almış, YÖK’le yapılan anlaşma kapsamında kurulan “Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi” ile MEB’in merkez ve taşra teşkilatında muhtelif kadrolarda görevli personelinin yüksekokul, lisans, yüksek lisans ve doktora diploma bilgilerini incelemeye başlamıştı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.