logo yeni

TÜM TAŞERONLARA KADRO VERİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ahmet davutogluBaşbakan Ahmet Davutoğlu sürpriz bir açıklamayla taşeron işçilerin tümünün kadroya alınacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kamuda 650 bin alt işveren bulunduğunu, başka tanımlamalar altında çalışanlarla birlikte rakamın 740 bine çıktığını belirtmişti.

Maliye Bakanlığı öncülüğünde yürütülen çalışmalar ile kamuda asıl işi yapanların kadro alması, yardımcı işlerde çalışanların ise taşeron olarak devam etmesi bekleniyordu. Bu kapsamda 750 bin taşerondan 150 bin kadarının kadro alabileceği konuşuluyordu. Ancak Başbakan Davutoğlu sürpriz bir açıklama ile tüm taşeronların kadroya alınacağını belirtti.

Başbakan konuya ilişkin olarak, “Ayrıca bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz içim müjdeli kararımızı paylaşmak isterim. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya karar verdik. Dışarda kalan tek bir taşeron işçisi olmayacak. Biz söz verdik mi böyle söz verir, icraat yaptık mı böyle yaparız.

Hem asli işlerde hem de yardımcı işlerde çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş kişileri de kamuya alacağız. Çalışanlarımız özel sözleşmeli olarak almakta oldukları ücretleriyle beraber çalıştıkları yerlerde çalışmaya devam edecekler. 1 Kasım'dan önce kamuda alt işveren yanında çalışmış olup halen çalışmaya devam eden kardeşlerimiz bu haktan yararlanacaklar. Belediyeler ve özel idarelerde alt işveren yanında çalışanlar mahalli idare bünyesindeki alt şirketlerde istihdam edilmeye devam edilecekler” dedi.

Kamuda taşeron olarak çalışanlara ne kadrosu verileceği, hangi hakların tanınacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.