logo yeni

SYDV PERSONELİNİN SORUNLARI KONUSUNDA ÖNERGE VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

memur4Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında (SYDV) görev yapan personelin; çalışma ve özlük koşulları ile kadro ve naklen atanmadan kaynaklı sorunlarının ne zaman çözüme kavuşturulacağı İçişleri Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme taşıyan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu KÖKSAL, verdiği soru önergesinde;

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV), 1986 Yılında 3294 Sayılı Kanunla Kurulan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonunda toplanan kaynağın ülke çapında ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni olarak dağıtılması amacıyla her il ve ilçede kurulmuştur. Ülkemizde, örgütlenme ağı en geniş olan kuruluşlardan biridir.

Sosyal devlet ilkesinin uygulanması noktasında önemli bir unsur olan SYDV, yurttaşların sorunlarına çözüm sunmak için çabalarken, kendi çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında aksaklıklar yaşamaktadır. Yaklaşık 10 bin SYDV çalışanı, sorunlarının çözülmesi noktasında defalarca kez ciddi girişimlerde bulunmuşlarsa da bunların birçoğu sonuçsuz kalmıştır.

SYDV çalışanları, ülkemizin dört bir yanında yaşlı, engelli, dul, asker, aylıkları, eğitim, sağlık, kömür, gıda yardımları gibi çok sayıda yardım ve destek işleriyle ilgilenmektedirler. Bununla birlikte aynı personel, yaklaşık 30 yıl gibi bir süredir kadrosuz olarak çalıştırılmaktadır. Yine tayin hakları olmadığı için eşlerinin tayini çıktığında, zor durumda kalmaktadırlar.”

dedi ve İçişleri Bakanı Efkan ALA’ya konuyla ilgili şu soruları sordu:

1- SYDV personeline kadro vermeyi düşünüyor musunuz, eğer düşünüyorsanız bunun için belirlediğiniz bir tarih var mıdır?

2- SYDV personeline tayin hakkı vermeyi düşünüyor musunuz, bununla ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?

3- SYDV personelinin özlük hakları ili ilgili herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

4- SYDV personelinin çalışma koşulları ile ilgili bir iyileştirme planınız var mıdır? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.