logo yeni

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN ATAMA MAĞDURİYETİ GÜNDEME GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ise girme 4Terörle mücadele kapsamında istihdam edilen şehit yakınları ile gazilerin mesleklerine ve unvanlarına bakılmaksızın atanması TBMM’de gündeme geldi.

İzmir milletvekilli Ahmet Kenan Tanrıkulu tarafından gündeme getirilen önergede “Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik” kapsamında kamu kurumlarına şehit yakınları ve gaziler meslek unvanlarına bakılmaksınız memur veya hizmetli olarak atandıkları belirtildi. Yönetmelikte yer alan geçici maddeye göre, 31.12.2015 tarihi sonrasında yapılacak atamalarda yayımlanan yönetmeliğe göre unvanların dikkate alınmasına rağmen önceki atamalarda mağduriyet yaşayanların durumuna ilişkin aşağıdaki soruların Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istendi:

1 -) Avukat, mühendis, öğretmen, tekniker vb. gibi mesleklere sahip şehit yakını ve gaziler 31.12.2015 tarihine kadar mesleklerine bakılmaksızın memur ve hizmetli kadrolarına atanmaları hak kaybına neden olmamakta mıdır?

2-   ) Anılan yönetmelik neden bu mağduriyete ve hak kaybına sebep olacak şekilde hazırlanmıştır?

3-   ) Yönetmeliğin çıktığı tarihten 31.12.2015 tarihine kadar hangi meslek Unvanına sahip şehit yakını ve gazi hangi kadrolara atanmıştır?

4-   ) Yönetmeliğin çıktığı tarihten 31.12.2015 tarihine kadar meslek Unvanı dikkate alınmadan memur ve hizmetli kadrolarına atanan şehit yakını ve gazilerimizin hak kaybı ve mağduriyetleri düzeltilecek midir? Hangi tarih ve düzenlemeyle?

5-   ) 31.12.2015 tarihinden sonra ataması yapılacak olanların gerçek meslek Unvanları dikkate alınacak mıdır?

6-    ) El üstünde tutmamız gereken şehit yakınları ve gazilerimiz için devlette yeni bir unvanla sadece bu kesime yönelik özlük ve sosyal hakları daha geniş kadro açılması düşünülmekte midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.