logo yeni

MAAŞ İÇİN BOŞANMAYA YARGITAY FRENİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Boşandıktan sonra kocasıyla yaşamaya devam eden ve babasından kalan emekli aylığını alan kadınlara dolandırıcılık suçundan ceza verilemeyeceğine yönelik Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ nun kararına karşı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu farklı karar verdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, maaş almak için boşandıkları eşleriyle yaşamaya devam eden kadınlara ödenen aylıkların kesilmesi işleminin yerinde olduğuna hükmetti.

1. İş Mahkemesi kararında, boşanan eşlerin birlikte yaşamalarına yasal bir engel olmadığı, kontrol memurlarının denetimi sırasında eski eşini veya çocuğunu görme yasal hakkı olduğundan babadan alınan maaşın kesilmesi işleminin hukuka uygun olmadığı belirtildi. 

Dosyayı inceleyen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, kararı bozdu. Daire kararında "Davanın ölen babasından aylık almak amacıyla eşinden danışıklı olarak boşandığı halde birlikte yaşamaya devam ettikleri, davacının ölüm aylığını kesme kararının yerinde olduğu" belirtildi.


İş Mahkemesi önceki kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Genel Kurul, oybirliği ile verdiği kararda yerel mahkemenin davacı kadını haklı bulan kararını bozdu.

Emekli aylığı için boşanan kadınlar için, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, boşandığı eşiyle birlikte yaşasa da bunun kişi özgürlüğü kapsamında olduğunu ve suç konusu yapılamayacağını belirtmişti. Ancak  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Ceza Genel Kurulundan farklı bir yorumla, bu durumdaki kadınlara hapis cezası verilemeyeceğini ancak maaşlarının kesilmesi gerektiğini hükmetti.
 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.