logo yeni

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKA YERE TAŞINACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

meteoroloji genel mudurluguOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu imzasıyla TBMM Başkanlığına gönderilen yazıda, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün başka bir yere taşınacağı ve arazinin başka amaçlarla kullanılacağı iddiaları yalanlandı.

Ankara milletvekili Murat Emir tarafından hazırlanan önergede, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün taşınmasına ilişkin şu iddialara ve sorulara yer verilmişti:

SORU 1. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün başka bir yere taşınması için yapılan çalışmalar var mı?

SORU 2. Varsa, bu tarihi ve değerli alan hangi kuruma tahsis edilecektir? Hangi amaçla kullanılması planlanmaktadır?

SORU 3. Arazinin "tarihi sit alanı" olan 70.000 m2'lik bölgesini, sit alanı olmaktan çıkarıp imara açmak gibi bir düşünceniz ve çalışmanız var mı?

SORU 4. Bu durumda, Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullanılan tarihi binayı da yıkacak mısınız?

SORU 5. Avrupa'nın ikinci büyük bilgisayar ve kalibrasyon sistemlerini bünyesinde barındıran Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yeri değiştirilirse, "ölçümlerin teknik bazda olması için aynı koordinatta olması gerekir" şartı nasıl yerine getirilecektir? Koordinatlar değişirse, şu ana kadar üretilen değerler "yok" mu sayılacaktır?

SORU 6. Ankara'nın tarihi ve yüksek rant oluşturan alanlarını imara açarak, dokusunu bozmuş olmuyor musunuz? Bu konudaki genel görüşleriniz nedir?

Bakanlıktan gönderilen cevabi yazıda ise, iddialarla ilgili olarak, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün başka bir yere taşınması söz konusu değildir. Keçiören Yerleşkesinin tamamen boşaltılması, konut ve AVM yapılması, bu araziye TOKİ’nin girmesi gibi durumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığım ve bağlı kuruluşların işbirliği içinde olan birimlerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait ilgili birimlerle, teknolojik işbirliği sağlanması ve kamu kaynaklarının etkin kullanılmasına yönelik olarak bir araya getirilmektedir. Hâlihazırda, Meteoroloji Genel Müdürlüğü faaliyetlerine aynı yerleşkesinde devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.