logo yeni

ADLİ MÜTERCİMLER 2007' DEN BERİ ZAM ALAMIYORLAR MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet8Adli mütercimlerin çalışma koşullarında yaşadıkları sorunları dile getiren Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, adli mütercimlerin 2007’den beri zam alamadıkları iddiasını da dile getirdi.

Bayraktutan, adli mütercimlerin yaşamış oldukları sıkıntıları ve yaşanan mağduriyetten iş kaybı yaşama endişesiyle gündeme getiremediklerini belirterek, ayrıca adli mütercimlerin 2007 yılından beri zam alamadıklarını iddia ettiklerini de ifade etti. Milletvekili Bayraktutan'ın önergesinde adli mütercimlerin maaşlarının yetersizliği bir yana tercüme ücretlerinden üçte bir oranında iş yurdu kurumuna döner sermaye kesintisi yaparak hakim, savcı ve memurlara pay edildiğini ve bu durumun büyük haksızlık olduğunu iddia ettiklerini de belirtti.

Bayraktutan tarafından hazırlanan önergeye göre, adli mütercimler yaşadıkları haksız uygulamaları şu şekilde ifade ediyorlar:

“1000 karakter tercümenin ücreti 25TL ve bu ücretin %20’si gelir vergisi olarak kesildikten sonra kalan ücretten 1/3 kesinti yapılıyor. Bu ücrette iş tesliminde değil, 2- 3 ay süre aralığında hesaba yatırılıyor. Ayrıca yapılan tercümenin karakter sayısının da büyük bir bölümü silinerek ücrete yansıtılmıyor. Adli mütercimlerin çalışma şartları, vergi dilimi, ücret, ödeme şekli gibi birçok sorunları acilen çözüm beklemektedir.”

Bayraktutan, bu açıklamalar çerçevesinde aşağıdaki soruların Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanmasını talep etti:

1-    Adli mütercimlerin sorunları hakkında başlattığınız veya başlatılan bir çalışma, yeni bir düzenleme mevcut mudur?

2-    Adli mütercimlerin 2007 yılından beri zam alamadıkları iddiası doğru mudur?

3-    Adli mütercimlerin tercüme ücretlerinin üçte birinin iş yurdu kurumuna döner sermaye kesintisi yapıldığı iddiası doğru mudur?

4-     Adli mütercimlerin ücretlerinde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5-    Adli mütercimlerin yaşadıkları mağduriyetleri ne zaman gidermeyi hedefliyorsunuz? Gerekçe de belirtilen iddiaları doğru mudur?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.