logo yeni

ÖĞRETMEN AÇIĞI CİDDİ BOYUTTA DEĞİL

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Mevcut durumda göre ciddi oranda bir öğretmen açığı bulunmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı, dönemler dışında "Şubat ayında veya herhangi bir ayda öğretmen ataması yapılmayacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bakanlığının 2013 yılı bütçesine ilişkin olarak Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. Milletvekillerinin sorularını da cevaplayan Bakan, konuşmasında, mevcut duruma göre çok ciddi oranda bir öğretmen açığı bulunmadığını belirterek, "Şubat ayında veya herhangi bir ayda öğretmen ataması yapılmayacak. Bakanlık olarak, dönemler arasında öğretmenlerin yer değiştirmelerine ve atamalarına izin verilmeyecek" dedi. Dinçer, Anadolu liselerine ise bu sene Kasım ayının 15'ine kadar atama yapılacağını ifade etti.

Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe Yüksek Lisans Programı'na ilişkin YÖK'ün öğretim elemanına orantılı olarak kontenjan ayrıldığını da söyleyen Dinçer, "O arkadaşlarımız da öngörülen kontenjanlarda öğretmenler yetiştirsinler, benim gelecek sene bu öğretmenlere ihtiyacım var" ifadesini kullandı.

Konuşmasında ücretli öğretmen konusuna da değinen  Bakan Dinçer, geçen yıl dönem başında 64 bin 600, dönem sonunda 54 bin civarında, bu sene de 12 bin civarında ücretli öğretmen istihdam edildiğini ifade ederek, "Ücretli öğretmen sorununu bu ülkede çözmek üzereyiz. Üstelik, bu yıl 21 tane farklı seçmelik ders koyduğumuz halde ücretli öğretmen sayısını bu kadar düşürmeyi başardık" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.