logo yeni

HANGİ TAŞERONLAR KADROYA GEÇEBİLİR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron 2Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarına göre, kamuda çalışan taşeron personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili düzenleme 21 Mart'a kadar Meclis'e gelecek.

Kamuda çalışan taşeronların bir kısmı kadroya geçirilecek ancak 800 bin taşeron işçiden 100 bin kadarının ancak kadroya geçebileceği söyleniyor. Neredeyse 8 taşerondan sadece 1'inin kadroya geçebileceği tahmin edilirken, Maliye Bakanlığı koordinasyonunda kimlerin kadro alabileceğine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Hangi işlerin yardımcı hizmet, hangi işlerin ise asıl hizmet kapsamında değerlendireceği belirsizliğini korurken, Bakanlar Kurulu kararına esas olacak çalışmada, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi hizmetlerin yardımcı hizmetler kapsamında değerlendirilmesi, dolayısıyla bu alanda çalışan personelin kadroya geçmesinin çok düşük bir ihtimal olduğu görünüyor.

Bir hizmetin asıl hizmet ya da yardımcı hizmet kapsamında olduğunun belirlenmesinde, o hizmetin ilgili kamu kurumun temel hizmetleri arasında olup olmadığının değerlendirmeye esas olabileceğini düşünüyoruz. Örneğin bir hastanede laboratuvarda laborant pozisyonunda çalışan bir taşeron personelin asıl hizmet kapsamında değerlendirilerek kadroya geçirileceğini, ancak aynı laboratuvarda temizlik hizmeti yapan bir taşeronun ise yardımcı hizmet kapsamında değerlendirilerek kadroya alınmayacağını düşünüyoruz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.