logo yeni

HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİNE YÜRÜTMENİN DURULMASI KARARI VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 7Danıştay İdari Dava Daireleri, Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) tarafından açılan dava sonrasında, banka hesaplarından tahsil edilen "hesap işletim ücreti"ne ilişkin hükmün yürütmesini durdurdu.

Tüsoder’in, hesap işletim ücreti, tahsis ücreti ve nakit avans çekim ücretinin yürütmesinin durdurulması ve daha sonra da iptali amacıyla açtığı davayı Danıştay 15. Dairesi reddetmişti. Red kararı sonrasında yapılan itirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri, ‘hesap işletim ücreti’ne ilişkin hükmün yürütmesini durdurdu.

Sayısının yaklaşık 112 milyonu bulduğu belirtilen banka hesaplarından tahsil edilen hesap işletim ücretine ilişkin İdari Dava Daireleri kararında, "Açıklanan nedenlerle, davacının itirazının kısmen kabulü ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen koşullar oluştuğundan, davaya konu yönetmeliğin 13. maddesinin 1. Fıkrası ve Ek-1 listesinde bulunan '2.1 Hesap İşletim Ücreti' yönünden yürütmesinin durdurulmasına" ifadelerine yer verildi.

Danıştay İdari Dava Dairelerinin aldığı yürütmenin durdurulması kararı, bankaların tahsil ettikleri hesap işletim ücretini hukuki dayanaktan yoksun bıraktığı için, konuya ilişkin esastan karar verilene kadar bu ücretin tahsil edilemeyeceği anlamına geliyor. Ayrıca İdari Dava Dairelerinin esas kararında hesap işletim ücreti yanında, tahsis ücreti ve nakit avans ücretini de iptal etme olasılığı bulunduğu gibi, üç farklı ücreti iptal etmeme kararı da verilebilir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.