logo yeni

MBSTS ÜCRETLERİ ZAM ŞAMPİYONU OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

faruk cetin 2Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, 2016 MBSTS ücretinin belli olmasından sonra yapmış olduğu basın açıklamasında, MBSTS’nin zam şampiyonu olduğunu söyledi.

MBSTS her ilde yapılmalı

Çetin, Diyanet İşleri Başkanlığı Camii görevlileri nakil işlemleri başta olmak üzere yapılan sınavların birçoğunda önemli bir etken olan MBSTS'de, din görevlilerin mağdur edilmemesi için her ilde sınav merkezleri belirlenmesi gerektiğini belirterek, “Ancak sınav merkezleri açıklandığında maalesef bu konuda din görevlilerinin taleplerinin askıda kaldığını gördük.” dedi.

Çetin, 2015 MBSTS'nin bölge merkezlerinde yapılmasının din görevlilerinin mağdur olmasına ve sınava katılamamasına  neden olduğunu vurgulayarak, “2016 yılında yapılacak olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının tüm il merkezlerinde ihtiyaca göre ilçe merkezlerinde de yapılması için gerekli hazırlıkların yapılması oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir.” ifadelerini kullandı.

MBSTS zam şampiyonu

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkan Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı;

“Önceki yıllarda yapılan MBSTS ücretlerini incelediğimizde 2010 yılında 30 TL , 2011 yılında 30 TL, 2012 yılında 45 TL, 2013 yılında 45 TL, 2014 yılında 45 TL iken, 2015 yılı içerisinde ÖSYM tarafından yapılan MBSTS’ye girecek olan adaylardan 80 TL sınav ücreti alınmıştı.

2016 yılında yapılacak olan MBSTS de ise memur enflasyon zam şampiyonu olarak 95 TL ücret belirlenmesi kabul edilebilir bir rakam değildir.

28 Mart 2015 tarihinde yapılan Kaymakam adaylığı sınavının ücreti 110 TL, 20 Eylül 2015 tarihinde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ücreti 100 TL iken Din görevlilerin Camii görevlileri nakil sınavı …vb gibi sınavlara katılmalarına imkan sunan kurum içi sınavının 95 TL olarak belirlenmesi abesle iştigaledir.

Diyanet İşleri Başkanlığının konuya el atarak makul ve mantıklı rakamlar belirlenmesi bundan sonraki yapılacak sınavlarda ise personelin tepkisini çekmeyecek makul rakamlar belirlemesi ve kar amacı gütmeyen standart bir sınav ücreti alınmasını sağlamalıdır.  MBSTS artık her yıl zam şampiyonu yapılmamalıdır” 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.